Barbara Škrlj, predsednica odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije, je opozorila, da novela zakona, ki je začela veljati 21. maja, ukinja možnost dvojne prakse in uvaja pravila, ki naj bi ločila javno in zasebno zdravstvo. A po njenih besedah zakon ne upošteva dejstva, da ravno presežek prihodkov predstavlja osnovni dohodek zasebnim izvajalcem v javni mreži, ki imajo status samostojnega podjetnika. Po plačilu vseh stroškov so tako ostali brez lastnega prihodka.
Na težave je opozorila tudi zobozdravnica Mojca Poličar, ki je vrnila svojo koncesijo. Opozorila je na odnos Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki jim z določenimi pogoji onemogoča kakovostno delo. Omenila je omejitve obsega storitev, poostrene nadzore in prenizke cene storitev, kar po njenem mnenju vodi v slabšanje zobozdravstvene oskrbe.
Romana Manca Kristan iz Zdravstvenega doma Maribor pa je izpostavila težave javnih zavodov, zlasti pri iskanju novega kadra. Mladi zdravniki se zaradi nizkih plač in pomanjkanja možnosti napredovanja ne odločajo za delo v javnih ustanovah. Ob tem jih bremeni še vse več administrativnih obveznosti in strah pred inšpekcijami, pri čemer ni jasnih navodil, kako naj delo poteka.
Zobozdravniki so enotni, da trenutne razmere iz javnega sistema izrivajo tako koncesionarje kot mlade strokovnjake, kar resno ogroža dostopnost osnovne zobozdravstvene oskrbe.