Pred njim sta vladne vrste zapustila Tatjana Bobnar in Danijel Bešič Loredan. Ministrica Irena Šinko pa ne želi odstopiti, zato je Golob predlagal njeno razrešitev.
Kot prva je vladno ekipo Roberta Goloba decembra lani zapustila ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Med razlogi je navajala, da si ne more postaviti svoje ekipe, in nekatere pritiske na policijo. Golob je namreč zavrnil predlog za imenovanje šefa policije Boštjana Lindava na to funkcijo s polnim mandatom, povrnitev zaupanja pa naj bi pogojeval tudi z "odpustitvijo določene osebe iz policije", je tedaj navajala Bobnar. Med njo in Golobom naj bi se zaiskrilo tudi zaradi organizacije službe za varovanje predsednika vlade.
Premier je medtem zagotavljal, da nihče tako iz njegovega kroga kot tudi ne iz katerega koli kroga Gibanja Svoboda ni vplival ali poskušal vplivati na kadrovske posege v policiji. Odstop Bobnarjeve pa je sprejel zaradi izgube zaupanja vanjo.
Po odstopu je funkcijo notranje ministrice začasno opravljala ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, februarja letos pa jo je s polnim mandatom nasledil Boštjan Poklukar.
Razhajanja v pogledih s predsednikom vlade so julija letos odnesla tudi ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. Minister je podpisal odstopno izjavo, ki mu jo je ponudil Robert Golob, saj da imata različne poglede na krepitev javne zdravstvene mreže. Da Bešič Loredan ni bil dovolj uspešen pri korakih zdravstvene reforme, so ocenjevali tudi koalicijski partnerji.
Bešič Loredan je medtem odločitev o odstopu pospremil z besedami, da je s sprejemom ministrske funkcije želel izboljšati slovenski zdravstveni sistem in ga približati državljanom. A če tega na svoji poziciji ne more storiti, funkcije ni več pripravljen opravljati, je pojasnil.
Od odstopa Bešiča Loredana funkcijo ministra za zdravje opravlja premier Golob, v kratkem pa bo mandat predvidoma nastopila Valentina Prevolnik Rupel, zdajšnja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje in članica strateškega sveta za zdravstvo. Golob je predlog za njeno imenovanje že poslal v državni zbor.
Po uveljavitvi novele zakona o vladi, ki je prinesla reorganizacijo ministrstev, sta sicer v začetku januarja odstopni izjavi podala tudi tedanji minister za infrastrukturo Bojan Kumer ter minister za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič, ki sta nato prevzela vodenje novoustanovljenih ministrstev, za okolje, podnebje in energijo ter za visoko šolstvo znanost in inovacije.
Brežan je tako tretji minister, ki je po izgubi zaupanja z Golobom podpisal odstopno izjavo. Golob je med razlogi za zaupanje za STA navedel, da na ministrstvu za naravne vire in prostor po avgustovski ujmi reorganizacija dela ni stekla dovolj hitro, zaradi česar je ministrstvo postalo ozko grlo. Brežan, kot je dejal, premierjevo odločitev razume in spoštuje, a obenem obžaluje nastali položaj, saj meni, da so po poplavah skupaj z ekipo naredili vse, kar je bilo v danih okoliščinah mogoče.
Golob je Brežanovo odstopno izjavo v sredo že posredoval v DZ, ta se mora z njo seznaniti najpozneje v sedmih dneh po prejemu obvestila. Po nekaterih informacijah bi se lahko to zgodilo že v ponedeljek na proračunski seji DZ. S seznanitvijo državnega zbora bo ministru tudi uradno prenehala funkcija. Do imenovanja novega ministra bo funkcijo začasno, največ tri mesece opravljala infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek.
Poleg Brežanove odstopne izjave pa je Golob v DZ posredoval še predlog za razrešitev kmetijske ministrice Irene Šinko, v katero je prav tako izgubil zaupanje. A Šinko sama ni želela odstopiti in želi, da o njeni razrešitvi odloča DZ. Glede na razmerja v DZ je pričakovati, da bo DZ razrešitev podprl. Ministrica bo razrešena, če bo za tak predlog glasovala večina tistih, ki bodo oddali glas. Datum odločanja DZ še ni znan.