Koncesijo za opravljanje javne službe na sekundarni ravni podeli ministrstvo za zdravje, če ugotovi, da javni zdravstveni zavod ne more zagotavljati opravljanja zdravstvene dejavnosti v obsegu, kot je določen z mrežo javne zdravstvene službe.
Podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje kažejo, da so povprečne čakalne dobe za prvi ortodontski pregled za stopnjo redno 1613 dni, za stopnjo hitro 1200 dni in stopnjo zelo hitro 294 dni. Za oralno in maksilofacialno kirurgijo za stopnjo redno 218 dni, za stopnjo hitro 100 dni in stopnjo zelo hitro 18 dni.
Kot so ugotovili, javni zdravstveni zavodi ne morejo zagotoviti dostopnosti na področju čeljustne in zobne ortopedije v skupnem obsegu 8,70 programa, na področju oralne in maksilofacialne kirurgije pa v skupnem obsegu 2,20 programa.
Podeljevanje koncesij je tako potrebno zaradi kroničnega pomanjkanja navedenih specialističnih zdravstvenih dejavnosti. Posledično je prebivalstvo določenih regij izredno slabo preskrbljeno z navedenimi zdravstvenimi storitvami.
Ministrstvo za zdravje je zato predlagalo razpis koncesije za navedena področja na območjih, kjer so potrebe po teh zdravstvenih dejavnostih velike.
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je v sredo na seji DZ v odgovoru na poslanska vprašanja napovedal, da bo razpis za podelitev koncesij v ortodontiji objavljen v najkrajšem možnem času, kako se bodo specialisti odzvali, pa bo znano do konca marca.
Kot je pojasnil minister, problem po navedbah stroke ni pomanjkanje specialistov. Pač pa je problem število programov, ki jih plačuje Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, kar bodo na ministrstvu tudi naslovili.
Minister do konca leta 2023 pričakuje izboljšanja stanja vsaj za polovico. Če se to ne bo zgodilo, se bo treba po njegovem mnenju pogovoriti s specialisti in pogledati, ali je preveč napotitev, ali je storilnost premajhna ali pa morda potrebujemo še 30 novih specialistov, je dejal.