Radio Študent je nedavno poročal o domnevnih nepravilnostih v Skupnosti Srečanje, javnem socialnovarstvenem programu za zdravljenje odvisnosti, katerega ustanovitelj je Zavod Pelikan - Karitas. V prispevku med drugim omenja, da ministrstvo za delo zavod financira z okvirno 230.000 evri letno, a kljub temu zavod zahteva denar od uporabnikov samih. Uporabnike naj bi med drugim tudi protiustavno silili, da se vnaprej odrečejo zdravniški pomoči. Nanizali so tudi očitke o omejevanju svobode, domnevnih zlorabah, psihičnih pritiskih na uporabnike in skoraj popolni odsotnosti zaposlenih. V zvezi z zadrževanjem mladoletnika, ki naj bi v skupnosti bival brez nadzora in naj bi moral opravljati prisilno delo, naj bi Društvo Ključ posumilo na trgovino z ljudmi in vložilo uradno prijavo na generalno policijsko upravo.
Direktor Zavoda Pelikan Jože Gornik je danes zanikal vse obtožbe, ki so za skupnost in zavod, kot pravi, šokantne in so po njegovem plod zlonamernih interpretacij pričanj in podatkov, iztrganih iz konteksta. "Najostreje zavračamo trditve, da bi bil kdorkoli v našem programu prisiljen k sodelovanju ali bi mu omejevali svobodo. Vsi uporabniki naših storitev se vanj vključijo prostovoljno in imajo kadarkoli možnost, da program zapustijo. Naš program temelji na prostovoljni odločitvi posameznika, ki s pomočjo strokovnih sodelavcev stopi na pot osvoboditve iz primeža zasvojenosti," je povedal.
Program je zasnovan tako, da posameznikom pomaga v varnem okolju, ki simulira družinsko skupnost, kjer se skupaj s strokovno ekipo in drugimi uporabniki soočajo z izzivi zasvojenosti. "Spoštovanje človekovih pravic in dostojanstva je temelj našega dela, zato so vse oblike nasilja ali prisile nedopustne," je bil jasen.
Glede obtožb o omejevanju hrane in dostopa do zdravstvene oskrbe je poudaril, da so te obtožbe popolnoma napačne, da imajo uporabniki ves čas na voljo ustrezno prehrano in dostop do zdravstvene oskrbe v skladu s potrebami. Zelo resno jemljejo njihovo zdravje in dobro počutje ter ves čas spodbujajo varno in zdravo življenje, tako med programom kot po njegovem zaključku, je opozoril.
Vsem uporabnikom omogočajo tudi stike z njihovimi bližnjimi, če tako želijo. Svojci in drugi posamezniki so pogosto vključeni v proces rehabilitacije, saj po njegovih besedah verjamejo, da je sodelovanje najbližjih ključnega pomena za uspešno vrnitev v družbo.
Pred novinarji je spregovoril tudi nekdanji uporabnik Timon, ki je zatrdil, da so, kadarkoli so potrebovali pomoč zdravnika, to tudi dobili. Tudi glede stikov s starši so pravila enostavna. "Vsi stiki gredo preko telefona, na 14 dni so nam bili omogočeni stiki s starši ob nedeljah," je dejal.
Izkušnjo z zavodom je opisala tudi mama nekdanjega uporabnika programa. "Starši smo zelo vključeni in povezani z uporabniki komune. Enkrat tedensko smo imeli pogovore in srečanja. Imajo pa starši tudi možnost preživeti nekaj dni v komuni," je dejala in dodala, da je sama preživela tri dni v komuni, tako da javno objavljene obtožbe po njenih besedah ne držijo. Je izredno hvaležna zavodu in Skupnosti Srečanje za to, "da ji je vrnila sina".
Predsednica sveta zavoda Helena Zevnik Rozman je izjavila, da njihovo delo temelji na načelu dolgoročne obravnave zasvojenosti, pri čemer se uporabniki ob strokovni pomoči učijo ključnih življenjskih veščin, potrebnih za uspešno reintegracijo v družbo.
Glede domnevnih prijav na policijo pa je Gornik dejal, da v skupnosti od policije niso prejeli še ničesar.
Komisija za preprečevanje korupcije pa je v skupnosti zaznala sume kršitev s področja inšpektorata za delo, zato so julija prijavo v povezavi z neskladji delovnega časa zaposlenih odstopili v reševanje inšpektoratu, sami pa postopek pred komisijo zaključili.
Program Skupnost Srečanje ministrstvo sofinancira kot javni socialnovarstveni program s področja zasvojenosti, in sicer za obdobje 2020 do 2026. Program je verificiran do 2028.