Zanimanje je na obeh straneh meje, zaživel pa je že skupen projekt raziskovanja vesoljskega vremena.
Simpozij o možnostih sodelovanja Slovenije in Italije na vesoljskem področju je organizirala italijanska trgovinska agencija (Italian Trade Agency - ITA) v sodelovanju z Italijansko vesoljsko agencijo (ASI). V razpravi so se osredotočili na sodelovanje na akademskem in raziskovalnem področju.
Sodelovanje mariborskih strokovnjakov s tega področja z Italijo je sicer po besedah vodje laboratorija za elektronske in informacijske sisteme na omenjeni mariborski fakulteti Iztoka Krambergerja, ki je tudi vodja projekta Trisat, že utečeno, predvsem v industrijskem segmentu. "Danes se želi intenzivirati še znanstveni segment. Ta dogodek je tako namenjen predvsem spoznavanju na ravni univerz med seboj," je povedal.
Trenutno imajo že vzpostavljen projekt s področja raziskovanja vesoljskega vremena s tremi italijanskimi univerzami. "Naša želja je, da slovenska tehnologija poganja satelite, ki bodo nekoč merili tudi vesoljsko vreme," je pojasnil Kramberger.
Svetovalec za vesoljske tehnologije pri Genspace Anilkumar Dave je predstavil sektorsko tehnološko središče, ki naj bi ga letos spomladi vzpostavili v Trstu. Po njegovih besedah je to tudi priložnost za slovenske strokovnjake. "To je pobuda, odprta za sodelovanja v regiji," je dejal.
Slovenske dosežke na vesoljskem področju ocenjuje za zelo dobre. "Vaša prednost v primerjavi z drugimi državami je ta, da morda nimate zelo dobro razvite industrijske baze, imate pa odlične izobraževalne in raziskovalne institucije, kot je na primer ta univerza, pa tudi zelo dober ekosistem za zagonska podjetja," je izpostavil. "Prav tako ste dober most med EU in vzhodnoevropskimi državami, morda celo Srednjo Azijo," je Dave povedal za STA.
Ob današnjem dogodku sta italijanski veleposlanik v Sloveniji Carlo Campanile in mariborski župan Saša Arsenovič v avli fakultete odprla razstavo Gledati čez (Looking Beyond) s fotografijami krajev na Zemlji, ki so jih posneli italijanski sateliti v vesolju. S tem so obeležili državni dan raziskovanja vesolja, s katerim v Italiji vsako leto obeležujejo obletnico izstrelitve prvega italijanskega satelita S. Marco 1 leta 1964.
Po besedah vodje oddelka za internacionalizacijo in promocijo pri ASI Silvie Ciccarelli vidijo možnosti sodelovanja s slovenskimi znanstveniki med drugim pri opazovanju Zemlje. Tega področja se loteva tudi omenjena razstava. "Želimo pokazati, kako je ta tehnologija koristna za zagotavljanje varnosti na Zemlji," je dejala.
Veleposlanik Campanile je pojasnil, da sta slovensko gospodarsko ministrstvo in ASI junija 2021 podpisala pismo o nameri o sodelovanju na področju miroljubne uporabe vesolja.
S tem v zvezi bo delegacija ASI, ki jo vodi njen predsednik Giorgio Saccoccia, danes obiskala podjetje Dewesoft v Trbovljah, v sredo pa bo po napovedi gospodarskega ministrstva potekal bilateralni sestanek z ministrom Matjažem Hanom. Temu bo sledil drugi poslovni forum med Slovenijo in Italijo, namenjen iskanju priložnosti za nova partnerstva ter krepitvi obstoječih partnerstev med slovenskimi in italijanskimi podjetji, ki delujejo v vesoljskem sektorju.