Kot je na posvetu pojasnil državni sekretar ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Simon Maljevac, se je Slovenija z ratifikacijo konvencije ZN o pravicah invalidov med drugim zavezala tudi k uresničitvi njenega 33. člena, ki državam, ki so konvencijo ratificirale, nalaga vzpostavitev enega ali več neodvisnih teles za spodbujanje, varovanje in spremljanje izvajanja konvencije.
Poudaril je, da je Slovenija s ciljem uresničevanja te zaveze na podlagi zakona o izenačevanju možnosti invalidov ustanovila svet za invalide, ki pa ne izpolnjuje vseh pogojev iz tega člena, na kar je opozoril tudi odbor ZN za pravice invalidov v svojih sklepnih ugotovitvah ob prvem poročanju o izvajanju konvencije.
Odbor je med drugim opozoril, da mora biti zagotovljeno tudi ustrezno financiranje, sicer pa so države pri načinu implementacije in postavitve neodvisnega organa samostojne, je dejal. "Vsi se zavzemamo za implementacijo in namen današnjega posveta je nadaljevanje diskusije, ki traja že kar nekaj časa," je povedal. Pri tem ni bilo storjenih bistvenih korakov, ki bi te zahteve tudi uveljavili.
Dodal je, da je posvet izhodišče za nadaljevanje njihovega dela in tudi osnova za prvi vsebinski usklajevalni sestanek za določitev neodvisnega telesa v januarju. "Do konca junija 2023 pa mora biti delo zaključeno in pripravljena vsa dokumentacija za vzpostavitev tega neodvisnega telesa," je še dodal Maljevac.
Udeležence je pozdravil tudi predsednik državnega sveta Alojz Kovšca in spomnil, da so se v državnem svetu z vsebino implementacije omenjenega člena podrobneje seznanili kmalu po ratifikaciji konvencije v letu 2008, že leta 2011 pa opozarjali, da Slovenija še vedno nima omenjene neodvisne institucije.