Predsodki, diskriminacija in izključevanje zaradi spolne usmerjenosti, spolne identitete in drugih osebnih okoliščin so v družbi žal še vedno prisotni, ugotavlja Svetina.
"Pogosto poudarjam pomen varstva pravic ranljivih skupin, med katere sodijo tudi lezbijke, geji, biseksualne, transspolne in interspolne (LGBTI) osebe. Okolje, v katerem živimo, nam lahko lajša ali greni življenje. Lahko nas diskriminira, stereotipizira ali pa ustvarja enake možnosti in pogoje za primerljivo kakovost življenja za vse ter sočloveka sprejema, ne glede na njegove osebne okoliščine," je zapisal varuh.
Kot je dodal, pogosto poudarja, da je nesprejemljivo, da katerokoli skupino odrivamo na rob družbe in ne upoštevamo z ustavo zagotovljenih pravic te skupine in posameznikov, ki ji pripadajo. "Odnos države in družbe do najbolj ranljivih je njeno najboljše ogledalo samo sebi," je še izpostavil Svetina.
Današnji mednarodni dan boja proti homofobiji, bifobiji in transfobiji poteka pod geslom Vedno skupaj: Združeni v raznolikosti. Ta nas opominja, da se vsi, ne glede na to, kdo smo, koga ljubimo in kako se vidimo, rodimo svobodni in z enakimi pravicami in dostojanstvom, sporoča EU. V ZN pa dodajajo, da se o človekovih pravicah ni mogoče pogajati.