"To predstavlja pomemben diplomatski uspeh ter korak k prizadevanjem za rešitev dveh držav in trajnemu miru na Bližnjem vzhodu," je ocenil Golob, je objavila vlada na družbenem omrežju X.
Podobnega stališča je tudi Fajon, ki je dodala, da "imajo Združeni narodi že desetletja pomembno vlogo pri vprašanju Palestine in morajo imeti ključno vlogo tudi v mirovnem procesu. V tem okviru je pomembno, da imata obe državi v ZN enakopraven status". "Slovenija bo še naprej aktivno sodelovala v tej smeri," je dodala glede na objavo ministrstva na X.
Generalna skupščina Združenih narodov je danes na izrednem zasedanju z 143 glasovi proti devetim in 25 vzdržanimi potrdila resolucijo, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka.
Resolucija Združenih arabskih emiratov Palestini ne zagotavlja glasovalnih pravic v Generalni skupščini, ker imajo to pravico le članice, ki redno plačujejo prispevke v proračun ZN. Palestina ima status opazovalke od leta 2012 dalje.
Država lahko postane članica ZN le na priporočilo Varnostnega sveta, na predlog takšne resolucije pa so ZDA aprila vložile veto.
Slovenija je polnopravno članstvo Palestine podprla tako v VS ZN kot danes v Generalni skupščini. Skupaj z večino članic ZN je bila Slovenija tudi ena od pokroviteljic resolucije.