Po podatkih Eurobarometra je z življenjem v Sloveniji zadovoljnih 95 odstotkov prebivalcev. Po indeksu vključujoče blaginje zaseda Slovenija šesto mesto v EU, po življenjskem zadovoljstvu pa sedmo. Dohodkovne razlike ostajajo med najnižjimi, pričakovana zdrava leta življenja pa presegajo povprečje Unije.
V zadnjih treh letih so bili kljub gospodarskim in družbenim izzivom sprejeti številni ukrepi za zaščito ranljivejših: od usklajevanja pokojnin, uvedbe vdovske pokojnine in cenovne regulacije energentov do vzpostavljanja sistema dolgotrajne oskrbe in posodobitve zdravstvenih storitev. Povečuje se tudi zanimanje za specializacijo družinske medicine.
Slovenija dosega visoko raven javne storitvene kakovosti glede na gospodarsko razvitost. V šolstvu in javni upravi se izvajajo ukrepi, usmerjeni v večjo učinkovitost in stabilnost. Z oživitvijo socialnega dialoga vlada poudarja sodelovanje s civilno družbo ter jasen odmik od varčevalne logike preteklih obdobij.
Vlada tudi letos poudarja, da dan državnosti ni le spomin na zgodovinski trenutek osamosvojitve, temveč opomnik na pomen samoodločbe, varnosti, solidarnosti in pravičnosti – vrednot, ki jih želi še naprej uresničevati z močnim javnim sektorjem, trajnostno politiko in vključenostjo vseh prebivalcev.