Po uspešnem lanskem strokovnem posvetu o presejanju novorojenčkov in družinski hiperholesterolemiji po Evropi, ki ga je ob predsedovanju Svetu EU gostila Slovenija, krovna organizacija FH Europe letos ob predsedovanju Češke v sodelovanju s češkim društvom Diagnoza FH danes organizira hibridni mednarodni strokovni spletni posvet z naslovom Presejanje družinske hiperholesterolemije. Preventiva na poti od dokazov k dejanjem: Premagovanje ovir pri izvedbi.
Družinska hiperholesterolemija, ki je dedna presnovna motnja, prizadene eno osebo na 300 prebivalcev, diagnoza pa je v Evropi postavljena manj kot desetim odstotkom bolnikov, pri otrocih je ta odstotek še nižji in znaša manj kot pet odstotkov.
Cilj posveta je podpis dokumenta Praška deklaracija, ki predstavlja politično zavezo vlaganja v pediatrično presejanje družinske hiperholesterolemije, je pred posvetom na hibridni novinarski konferenci poudaril član češkega senata Roman Kraus.
S pravočasno diagnozo in pravočasnim zdravljenjem družinske hiperholesterolemije je mogoče zelo enostavno preprečiti srčno-žilne zaplete. Cilj zdravstvene skupnosti je znižati število smrti zaradi srčno-žilnih bolezni za najmanj pet odstotkov do leta 2035, je poudaril. Po njegovih besedah je treba že v otroški dobi začeti sistematično presejanje.
Kako izjemno pomembno je sistematično presejanje v otroški dobi je opozoril tudi Michal Vrablik iz češkega združenja za aterosklerozo, ki sodeluje v presejalnem programu FH MedPed kot vodja nacionalnega centra projekta. Kot je povedal, imajo nezdravljeni bolniki z družinsko hiperholesterolemijo namreč več kot desetkrat večje tveganje za srčno-žilne bolezni kot zdravljeni.
Magdalena Daccord iz Evropske mreže bolnikov z družinsko hiperholesterolemijo (FH Europe) je spomnila, da je posvet organiziran četrt stoletja po tistem, ko je Svetovna zdravstvena organizacija družinsko hiperholesterolemijo razglasila za globalno javno motnjo presnove. Poudarila je, da od takrat do danes ni nekega napredka.
Zato je današnji posvet po njenem mnenju toliko bolj pomemben, kajti skupaj z bolniki, znanstveniki, strokovnjaki in politično podporo lahko dosežejo napredek tako, da vsi prizadeti lahko prejmejo optimalno zdravljenje in podporo, kar ima za posledico daljše in bolj zdravo življenje.
Zdenka Cimicka iz češke Diagnoze FH je kot korak naprej v prizadevanju za zmanjšanje te dedne presnovne motnje izpostavila pomembnost podpisa mednarodnega dokumenta - praške deklaracije, ki poziva oblikovalce politik in odločevalce k ukrepanju, vsebuje pa tudi rešitve za naprej.