Oboji so bili nižji kot v primerljivem lanskem obdobju. Proračun je imel v prvih dveh mesecih približno 108 milijonov evrov presežka, so sporočili z ministrstva za finance.
Proračunski prihodki so bili v prvih dveh mesecih letos približno 159 milijonov evrov oz. 7,4 odstotka nižji kot v primerljivem lanskem obdobju. Odhodki so se znižali za 172 milijonov evrov ali 8,4 odstotka.
Davčni prihodki so dosegli približno 1,7 milijarde evrov, kar je dva odstotka več kot v enakem lanskem obdobju. V proračun se je steklo za 786 milijonov evrov davka na dodano vrednost, kar je 2,8 odstotka več.
Prilivi iz dohodnine so se znižali za 7,7 odstotka in dosegli 298 milijonov evrov. "Padec te kategorije je posledica dohodninskih sprememb, ki so začele veljati aprila lani, in zadnjih sprememb, ki veljajo od začetka leta," so navedli. Sredstva, ki iz naslova dohodnine pripadajo občinam, so bila višja za 8,6 odstotka.
Prilivi iz davka od dohodkov pravnih oseb so znašali približno 192 milijonov evrov in so bili za 22,9 odstotka višji kot v prvih dveh mesecih lanskega leta. Višje mesečne akontacije davka od dohodkov pravnih oseb so po navedbah ministrstva posledica boljšega poslovanja podjetij v letu 2021 glede na leto 2020.
Prihodki od trošarin so dosegli približno 249 milijonov evrov ali 7,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Rast trošarin od energentov je v večji meri posledica plačila zapadlih obrokov zaradi odobrenega obročnega plačila trošarin iz lanskega leta, zaradi dviga trošarin na tobačne izdelke so na ministrstvu beležili rast pobranih trošarin na tobak.
Za investicije je šlo iz proračuna v prvih dveh mesecih letos približno 100 milijonov evrov ali 22,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani.
Za transfere posameznikom in gospodinjstvom je bilo namenjenih približno 312 milijonov evrov ali odstotek manj kot v tem obdobju lani.
Zaradi nižjega števila nezaposlenih so se transferi zanje znižali za 7,9 odstotka, družinski prejemki in starševska nadomestila pa so se v luči izplačila draginjskega dodatka za otroke zvišala za 19,9 odstotka. Za 5,2 odstotka so se zvišali tudi transferi za zagotavljanje socialne varnosti, med drugim zaradi izvajanja zakona o osebni asistenci in izplačila energetskega dodatka za najbolj ranljive.