Predsednici sta ob srečanju tudi posneli skupno izjavo s pozivom na volitve. Metsola v njej poudarja, da bodo slovenski državljani 9. junija odločali o usmeritvi Slovenije in Evrope v prihodnjih letih. "Volite, sicer bodo drugi odločali namesto vas. Ne pustite, da se to zgodi," poziva. Pirc Musar pa izpostavlja, da trdno verjame, da v Sloveniji zaradi članstva v EU živimo bolje. "Pojdite torej na volitve in oblikujte Evropo prihodnosti," sporoča volivcem.
Predsednica republike je sicer v pogovoru s predsednico Evropskega parlamenta izpostavila, da je slovensko javno mnenje o Evropski uniji zelo pozitivno. Ob tem je omenila raziskave Eurobarometra, ki izkazujejo veliko zaupanje ljudi v evropske teme, na primer pri podpori skupni valuti in enotnemu trgu. Po njeni oceni se državljani zavedajo pomena EU, velika večina pa jih meni, da odločitve, ki se sprejemajo v uniji, vplivajo tudi na njihovo življenje in delo.
Ob tem je Pirc Musar napovedala, da se bo tudi sama aktivno vključila v priprave na volitve. Kot je povedala, je že ob podpisu odloka o razpisu evropskih volitev 23. februarja poudarila pomen aktivnega državljanstva in vse pozvala, da se vključijo v razprave in razmislijo o tem, kakšno Evropo si želijo. Državljane je opozorila tudi na nevarnost dezinformacijskih kampanj, ki se bodo po vsej verjetnosti v času do volitev okrepile in bodo preko družbenih medijev poskušale vplivati na volivce.
Predsednica republike je še sporočila, da se bo pred volitvami udeležila številnih pogovorov z državljani o Evropski uniji in ključnih temah, ki opredeljujejo našo skupno prihodnost, obiskovala bo tudi srednje šole, fakultete ter druge ustanove.
Predsednica Evropskega parlamenta je na dvodnevnem obisku v Sloveniji v sklopu turneje po v državah članicah EU pred evropskimi volitvami. Začela ga je v ponedeljek, ko se je srečala z mladimi in predstavniki civilne družbe, danes pa je nagovorila državni zbor, se sešla s predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič in imela pogovore s premierjem Robertom Golobom.
Slovenija je sicer od leta 2004, ko je postala članica Evropske unije, med državami z najnižjo udeležbo na vseh evropskih volitvah. Ta se je kljub prizadevanjem, da bi volivce zvabili na volišča, gibala med 28 in 29 odstotki, najnižja, 24,55-odstotna, pa je bila leta 2014. S tem je Slovenija krepko pod povprečjem v EU, ki od leta 2004 znaša med 42 in 50 odstotki.