Zajčeva v pobudi tako predlaga črtanje 3.a člen ustave, ki določa, da lahko Slovenija z mednarodno pogodbo prenese izvrševanje dela suverenih pravic na mednarodne organizacije, ki temeljijo na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, demokracije in načel pravne države, ter vstopi v obrambno zvezo z državami, ki temeljijo na spoštovanju teh vrednot.
Pred ratifikacijo takšne mednarodne pogodbe lahko DZ razpiše referendum. Če je ta izveden, referenduma na zakon o ratifikaciji take mednarodne pogodbe ni dopustno razpisati.
Zajčeva je prepričana, da tako sprejet člen "slovenskemu narodu onemogoča odločanje o samem sebi in svoji usodi".
Predlaga tudi spremembo 90. člena ustave, ki med drugim določa, da razpis zakonodajnega referenduma ni dopusten o zakonih o nujnih ukrepih za zagotovitev obrambe države, varnosti ali odprave posledic naravnih nesreč, zakonih o davkih, carinah in drugih obveznih dajatvah ter o zakonu, ki se sprejema za izvrševanje državnega proračuna, zakonih o ratifikaciji mednarodnih pogodb, zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo protiustavnost.
Pobudnica spremembe ustave ob tem poudarja, da je referendum najpomembnejša oblika neposredne demokracije, državljani pa da imajo pravico in odgovornost, da se na stanje v državi odzovejo.