Sindikati so namreč vladni strani pred nadaljevanjem pogajanj poslali kar nekaj pripomb. Po besedah predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimirja Štruklja je tudi nekaj določb, "ki na nek način presegajo polje tega dogovora oziroma sindikatom nalagajo omejitve oz. odrekanje nekaterim pravicam", kar zanje ni sprejemljivo. Bolj konkretno o tem ni želel govoriti. Je pa ocenil, da na obeh straneh volja za sklenitev dogovora obstaja.
Tudi vodja druge sindikalne pogajalske skupine Jakob Počivavšek je za STA pojasnil, da so nekatera še odprta vprašanja zanje zelo pomembne. A vseeno upa, da bodo dogovor danes parafirali. Kot je dodal, je vse odvisno od tega, kakšna bo v tem delu na vladni strani pripravljenost za iskanje kompromisov.
Sicer pa naj bi se po dogovoru vrednost plačnih razredov zvišala za 4,5 odstotka. Ta dvig bi zaposleni v javnem sektorju prvič občutili ob izplačilu oktobrskih plač. Večini v javnem sektorju bi se nato plače dvignile še enkrat čez nekaj mesecev, tokrat za en plačni razred, kar pomeni približno štiriodstoten dvig. Iz tega povišanja bi bili izvzeti zaposleni v zdravstvu in socialnem varstvu, ki so se jim plače povečale z dogovorom novembra lani.
Dvignila bi se tudi višina nadomestila za malico, zaposleni v javnem sektorju bi dobili poračun regresa za letošnji letni dopust v višini od 100 do 300 evrov, odvisno plačnega razreda. Več bi dobili tisti nižje na plačni lestvici, medtem ko za zaposlene nad 50. plačnim razredom poračun ni predviden.