"Zbirko Pisma smo zasnovali pred tremi leti v okviru raziskovalnega programa Historičnega interpretacije 20. stoletja in jo s pismi močno obogatili v študentskem projektu Digitalizacija kulturne dediščine Primork in Notranjk, kjer smo prepisali in v zbirko vnesli korespondenco aleksandrinke Felicite Koglot Peric in njenega moža Franca Perica," je o nastanku zbirke na nedavni novinarski konferenci pojasnila urednica zbirke in vodja Raziskovalnega centra za humanistiko Katja Mihurko Poniž.
V nadaljevanju so dodajali tudi pisma moških, v zadnjem letu pa so v okviru projekta Transformacije intimnosti v literarnem diskurzu slovenske moderne dodali tudi številna pisma slovenskih avtorjev in avtoric iz tega obdobja. Trenutno tako zbirka obsega več kot tisoč pisem.
Prepisi vseh pisem v zbirki so v celoti dostopni za ogled. Po zbirki lahko uporabniki tudi iščejo po datumu nastanka pisma ali po tematikah, med katerimi so nekatere povezane z raziskavami, ki jih izvajajo v raziskovalnem centru za humanistiko, številne pa tudi z vsakdanjim življenjem, kot so na primer domoljubje, družabnost, Dunaj, druga svetovna vojna, erotika, gledališče, gospodarstvo, gospodinjstvo, izobraževanje, kmetijstvo, kulinarika, kultura in umetnost in mnoge druge.
Z obiskom spletne strani Pisma se bralcem izriše vsakdan ljudi iz preteklosti. "Zgodovina ni sestavljena le iz velikih zgodb o vladarjih in drugih pomembnih osebah, ampak tudi iz številnih majhnih trenutkov iz življenja ljudi, ki so zaznamovali preteklost, a so danes pozabljeni. V pismih so si izmenjevali informacije, opisovali svoj vsakdan, vsebujejo pa tudi izpovedi emocij," je povedala podoktorska raziskovalka Ivana Zajc.
Pri ustvarjanju zbirke, ki je dostopna na povezavi https://pisma-rch.ung.si/, so sodelovali tudi študenti, pri prepisovanju pisem pa sodelujejo tudi prostovoljci.