Ministrica Ajanović Hovnik se je v Luxembourgu v minulih dveh dneh udeležila vrste srečanj v okviru Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Danes je tako potekalo ministrsko zasedanje odbora za javno upravljanje pri OECD, ministrica pa je sodelovala v plenarnem delu zasedanja in na dveh vzporednih panelih - o zelenem upravljanju in klimatskih spremembah ter o izboljšanju zastopanosti, udeležbe in odprtosti v javnem življenju in storitev, usmerjenih k državljanom.
V plenarnem delu zasedanja je bila razprava osredotočena na pomen in posledice širjenja dezinformacij ter odzivanju vlad nanje. Dogodki med pandemijo covida-19 in agresijo Rusije na Ukrajino so dokazali, da širjenje dezinformacij predstavlja temeljno grožnjo svobodni izmenjavi informacij, so po razpravi sporočili s slovenskega ministrstva za javno upravo.
"Okoljski cilji morajo biti ambiciozni," pa je v razpravi v okviru panela o zelenem upravljanju in klimatskih spremembah dejala ministrica in pri tem poudarila nujnost skupnega delovanja.
Predstavila je dejavnosti slovenske vlade za vzpostavitev učinkovitega in inovativnega sistema za spopadanje s klimatskimi spremembami ter izgradnjo večjega zaupanja ter podpore deležnikov, ki sta nujna za uspeh na tem področju, so še navedli na ministrstvu za javno upravo.
Ministri držav članic OECD so ob koncu zasedanja sprejeli skupno deklaracijo o krepitvi demokracije in krepitvi zaupanja v javne institucije kot skupnosti, ki je zavezana ohranjanju svobode posameznika, vrednot demokracije, pravne države in varstva človekovih pravic v skladu z vizijo poslancev.
Krepitev zaupanja in demokracije je bila sicer glavna tema dvodnevnega svetovnega foruma in ministrskega zasedanja pri OECD v luksemburški prestolnici.
Ministrica Ajanović Hovnik je imela ob robu zasedanja več dvostranskih srečanj. Med drugim se je sestala z ministrico za lokalno upravo Sirpo Paatero iz Finske. Ministrici sta govorili o glavnih dejavnikih zaupanja v vlado in javne institucije, izmenjali pa sta tudi poglede na sistemsko urejanje nevladnega sektorja, ki ima eno ključnih vlog pri krepitvi demokracije in odprtosti družbe.
Ministrica se je srečala tudi s portugalsko kolegico Mariano Vieira da Silva, s katero sta delili dobre prakse na področju ravnanja z zaposlenimi. Poudarili sta pomen koordiniranega strateškega načrtovanja vladnih politik in se dogovorili za nadaljnje sodelovanje, so še zapisali v sporočilu ministrstva.