Premier je po Arčonovih besedah odstop Felde "vsaj na ustni ravni sprejel in tudi že naznanil novo ime". Na vprašanje, ali je bil premier z delom dosedanjega ministra zadovoljen, pa je Arčon odvrnil, da bo to povedal sam.
Felda je na ministrsko mesto januarja 2023 prišel iz akademskih krogov, in sicer Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem. V času svojega ministrovanja se je soočal s kritikami nekaterih stanovskih organizacij zaradi po njihovi oceni medlega dela in neupoštevanja stroke, z njegovim delom naj ne bi bili zadovoljni tudi nekateri v koaliciji. Zato se je v zadnjem času vse pogosteje ugibalo o njegovi ministrski usodi.
Koalicijske partnerice so sicer med prednostne naloge, o katerih so se pogovarjale na vrhu koalicije minuli teden, kot "izjemno pomembno" uvrstile področje znanja. Temu bodo, kot je tedaj pojasnil premier, v prihodnjih mesecih namenili dodatno, tako finančno kot zakonsko podporo. Danes pa so iz kabineta predsednika vlade sporočili, da je premier Golob koalicijskim partnerjem danes "predstavil svojo vizijo kadrovskih sprememb s ciljem, da bo vlada uspešno in učinkovito uresničila zastavljene cilje, ki jih je dorekla na vrhu koalicije pretekli teden".
Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so glede omenjenega dogovora koalicije v ponedeljek pojasnili, da si ves čas prizadevajo za prepoznavanje področja vzgoje in izobraževanja kot prioritete pri načrtovanju tako razvojnih strategij kot tudi za zagotavljanje ustreznega obsega proračunskih sredstev. "Ker verjamemo, da bodo vse že uveljavljene kot tudi načrtovane spremembe, o katerih sproti obveščamo javnost, posodobile sistem vzgoje in izobraževanja v Sloveniji in ga s tem ustrezneje opremile za trajnostni razvoj in soočanje z izzivi jutrišnjega dne, je nujno zagotoviti tudi ustrezna finančna sredstva za njihovo implementacijo. Trenutno so zato naši napori usmerjeni predvsem v zagotavljanje stabilnosti financiranja sistema vzgoje in izobraževanja," so pojasnili.
Te naloge bodo tako očitno počakale naslednika Felde. Po Arčonovih navedbah bo premier na to mesto predlagal Logaja, ki od leta 2014 vodi Zavod RS za šolstvo. Aktualni mandat je že njegov tretji, iztekel bi se mu poleti 2026, a je Logaj letos poleti napovedal predčasen umik s te funkcije. Na čelu zavoda ima polna pooblastila še do 30. septembra, medtem pa so že stekli postopki za razpis za novega direktorja.
Kot je poleti pojasnil Logaj, se je za upokojitev odločil po več kot 43 letih dela v vzgoji in izobraževanju, hkrati pa zanikal navedbe nekaterih medijev, ki so tedaj poročali, da odstopa zaradi političnih pritiskov.
Premier mora ime kandidata za novega ministra najprej uradno poslati v DZ, kjer se bo ta najprej predstavil pred matičnim delovnim telesom DZ. Po poslovniku DZ se mora kandidat za ministra najprej tri dni in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature predstaviti pristojnemu delovnemu telesu DZ, nato pa ga morajo na seji potrditi še poslanci.
Z menjavo na čelu ministrstva za vzgojo in izobraževanje bo to sicer že osma menjava v Golobovi vladni ekipi. Z ministrske funkcije so doslej odstopili notranja ministrica Tatjana Bobnar, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan, ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik in ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan. DZ je na Golobov predlog razrešil kmetijsko ministrico Ireno Šinko, obrambni minister Marjan Šarec pa se je s funkcije poslovil po izvolitvi za evropskega poslanca na junijskih evropskih volitvah. Za njegovega naslednika je premier danes predlagal vodjo poslanske skupine Gibanja Svobode Boruta Sajovica.