Tekom leta se je že zvrstilo več prireditev, danes pa bo v njegovem rojstnem Kamniku potekala slovesnost s polaganjem cvetja pri Maistrovem spomeniku.
Na prireditvi v Kamniku, kjer obeležujejo tudi sto let od imenovanja Maistra za častnega meščana, bosta zbrane nagovorila župan Občine Kamnik Matej Slapar in predsednik Društva general Maister Kamnik Jože Berlec.
Rudolf Maister Vojanov se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku in umrl na današnji dan na Uncu pri Rakeku. Kot piše na spletni strani vlade, je Maister med sooblikovalce slovenske zgodovine vstopil ob koncu prve svetovne vojne, ko je v kaotični politični situaciji 1. novembra 1918 Maribor samoiniciativno razglasil za jugoslovansko posest ter prevzel vojaško poveljstvo nad njim in celotno Spodnjo Štajersko. Narodni svet za Štajersko ga je istega dne povišal v generala.
Z mobilizacijo mu je uspelo popolniti takrat številčno skromno enoto slovenskih vojakov, ki so mu stali od strani od vsega začetka in so predstavljali zasnovo slovenske vojske. V nekaj tednih je zbral vojsko, ki je štela približno 4000 vojakov in 200 častnikov. 23. novembra 1918 je izvedel razorožitev nemške varnostne straže, s čimer je utrdil svoj vojaški položaj v mestu ter zagotovil Spodnjo ali Južno Štajersko takratni Državi Slovencev, Hrvatov in Srbov (SHS) ter s tem današnji Republiki Sloveniji.
Maister je svoje življenje posvetil vojaški službi, v kateri je dosegel najvišjo, generalsko raven. Umetniško plat je izživel z likovnim in pesniškim ustvarjanjem ter strastnim zbiranjem knjig. Ves čas je bil družbeno in družabno aktiven ter je neumorno podpiral slovensko umetnost in kulturno dogajanje. Po upokojitvi se je posvečal dokumentiranju ter objektivnemu predstavljanju vojaškega in političnega dogajanja v desetletju 1912-1922. Njegovo celotno javno delovanje je bilo prežeto z domoljubjem in vizijo po uresničenju slovenske ozemeljske celovitosti.
Kot še piše na spletni strani vlade, je Maistrova vloga v kolektivni zavesti Slovencev neprecenljiva, saj so dosežki njegovih prizadevanj, kot je meja na Štajerskem, ki je obveljala kot državna meja do danes, trajni. Na tradiciji junaških dejanj generala Maistra gradi tudi Slovenska vojska.
Niz projektov in prireditev v Maistrovem letu bo sicer zaokrožila glavna proslava ob državnem prazniku, dnevu Rudolfa Maistra, 23. novembra, še piše na spletni strani vlade.