Demografske spremembe so eden najpomembnejših trendov, ki vplivajo na naš svet ter življenje in dobro počutje družin po vsem svetu. Zmanjševanje stopnje rodnosti prinaša koristi za družine, saj lahko več vlagajo v izobraževanje svojih otrok in zdravje, kar zmanjšuje revščino. Raziskave kažejo, da v vse več državah prebivalstvo upada, veliko žensk pa ima manj otrok, kot bi si želele.
V Združenih narodih so zapisali, da se ženske soočajo s številnimi ovirami pri doseganju želene velikosti družine. Med drugim so to zahteve po visoki izobrazbi, visoki stroški varstva za otroke, usklajevanje poklicnega in družinskega življenja, neenaka razdelitev gospodinjskih obveznosti med partnerjema in skrb za ostarele starše. "Izzive je pomembno naslavljati, da bi vsi posamezniki lahko imeli toliko družinskih članov, kot si jih želijo," menijo.
Opozarjajo, da na družine vpliva tudi podaljšanje življenjske dobe, upadanje števila porok in porast ločitev, zaradi hitrih demografskih sprememb pa so potrebne odzivne družinske politike, so Združeni narodi še zapisali od mednarodnem dnevu družin.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v poslanici ob mednarodnem dnevu družin zapisalo, da ob omembi družine ne moremo mimo vprašanja o položaju žensk v družbi, o družbenem in ekonomskem vrednotenju reproduktivnega dela ter stanju na področju nasilja v družini.