"Jezik se bo ohranil, če ga bomo govorili - tako v šoli, vrtcu, jaslih, društvih in predvsem doma v družini. Še bolj kot do zdaj se je treba zavzemati za najboljše izobraževanje, in to od zgodnje predšolske vzgoje do mature," je opozoril novi stari predsednik.
Dotaknil se je tudi sodelovanja predstavnikov ZSO s koroško politično organizacijo Heimatdienst (KHD) v okviru koroške konsenzne skupine, katere cilj je utrditi sodelovanje med slovensko in nemško govorečimi prebivalci avstrijske Koroške.
"Zavedam se, da je imel v delovanju ZSO dialog s KHD preveliko težo. To je pri ljudeh zunaj organizacije privedlo do vtisa, da sta ti dve organizaciji nekaki zaveznici in da se v ZSO vse preveč vrti okoli KHD. Prav to je bil tudi razlog, da se je nekaj ljudi oddaljilo od ZSO," je dejal in sklenil, da sodelovanje v konsenzni skupini oz. s KHD-jem nima zadostne podpore v pomembnem delu ZSO.
"Mnogi so mi povedali, da je sedanji predsednik KHD eksponent skrajne evropske desnice in da svoje manjšinske usode ne smemo vezati za usodo te politične struje," je nadaljeval. V luči tega je podprl predlog, da upravni odbor ZSO oceni odnos avstrijske zvezne in koroške deželne vlade do programskih zahtev slovenske narodne skupnosti.
Cilj je, da se iz tega oblikuje sodobnim izzivom ustrezajoče cilje ZSO. Do potrditve novih ciljev, najverjetneje do poletja 2023, pa bo veljal moratorij sodelovanja zastopnikov ZSO v konsenzni skupini, je dejal Jug.
Manuel Jug je bil januarja 2016 izvoljen v upravni odbor ZSO na Koroškem. Na občnem zboru februarja 2019 pa je bil prvič izvoljen za predsednika ZSO in s tem nasledil dolgoletnega predsednika Marjana Sturma.