Za je glasovalo devet članov odbora, proti pa jih je bilo pet.
Maljevac, ki od nastopa aktualne vlade deluje kot državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je v svoji današnji predstavitvi poudaril, da je vlada z ustanovitvijo ministrstva za solidarno prihodnost dala jasno sporočilo, da je treba v ospredje politik postaviti tri teme, ki so bile v preteklosti zanemarjene, in sicer stanovanjsko politiko, dolgotrajno oskrbo in ekonomsko demokracijo.
Hrbtenico javnega stanovanjskega sistema vidi v stanovanjskih skladih, ki bodo zagotavljali mrežo dostopnih, kakovostnih in varnih stanovanj, česar trg ne zagotavlja. Za gradnjo solidarne družbe je treba nadalje vzpostaviti močno in javno mrežo storitev dolgotrajne oskrbe, meni. S sprejetjem ustrezne zakonodaje pa želijo tudi omogočiti porazdelitev lastništva kapitala in odločitvenih pravic v tistih podjetjih, ki bodo to prepoznala kot dodano vrednost zase in za zaposlene, je povedal v predstavitvi.
Odgovarjal je tudi na vprašanja poslank in poslancev. Na vprašanje Karmen Furman iz SDS, kdaj bo zaživel zakon o dolgotrajni oskrbi, je spomnil, da novela zakona, potrjena na novembrskem referendumu, prelaga izvajanje zakona s 1. januarja 2023 na 1. januar 2024. Tega se bodo po njegovih zagotovilih držali.
Na vprašanje več opozicijskih poslancev, kakšen bo sistemski vir financiranja dolgotrajne oskrbe, pa je odgovoril, da so v načrtu za okrevanje in odpornost že podane "neke zaveze", medtem ko za podrobnejšo izvedbo potekajo pogovori z ministrstvom za finance.
Tudi vprašanje kadrov v dolgotrajni oskrbi, ki so ga izpostavljali v SDS, so že začeli reševati, je zagotovil. Pri tem intenzivno sodelujejo s Skupnostjo socialnih zavodov Slovenije, vključili pa so tudi zavod za zaposlovanje. Podrobnosti o urejanju kadrovske problematike na področju dolgotrajne oskrbe bodo sicer znane februarja, ko bo javna predstavitev tako analize stanja kot predlaganih ukrepov. Ob tem je izpostavil pomanjkanje kadrov na področju pomoči na domu, kar bodo morali rešiti in tudi finančno dodatno podpreti, da se ne bi razrasel črni trg.
Pri vprašanjih, povezanih s stanovanjskim področjem, se je strinjal, da so evidence na tem področju pomanjkljive. Oblikovali jih bodo v skladu s priporočili računskega sodišča, je zagotovil. Ob vprašanju o aktivaciji fonda nezasedenih stanovanj pa je dejal, da lahko oddajanje spodbudijo na različne načine. Aktivacije se bodo lotili glede na vzroke, zakaj so stanovanja prazna. Nekatera so prazna zaradi špekulacije in kopičenja stanovanj kot oblike investicij, nekatera so prazna zaradi sprememb v lastnikovem življenju, nekatera pa zaradi lokacije, je povedal.
Na vprašanje glede dodeljevanja zgrajenih stanovanj je odgovoril, da upa, da bodo splošno dostopna, ker bo stanovanj dovolj, prednost pa bodo imeli tisti, ki stanovanja še nimajo, in tisti z nižjimi dohodki.
Med drugim pa je naštel tudi nekatere lokacije predvidenih stanovanj v več krajih po Sloveniji, ob čemer mu je poslanka SDS Anja Bah Žibert očitala, da je nekorektno reči, da bodo letos gradili tisoč stanovanj, če potem našteje stanovanja, ki se že gradijo na račun stanovanjskega sklada in evropskih sredstev.
Na vprašanje glede zaposlitev na ministrstvu in prostorov novega ministrstva pa je odgovoril, da bodo kadri prišli z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, z ministrstva za zdravje ter z ministrstva za okolje in prostor, potrebne pa bodo tudi dodatne zaposlitve v okviru sprejetega kadrovskega načrta. Rešitev za prostorsko vprašanje pa iščejo skupaj z ministrstvom za javno upravo, je še pojasnil.
V izjavi za medije po predstavitvi je ministrski kandidat pojasnil še, da imajo za prostore začasno rešitev, tako da lahko od prvega dneva delujejo s polno paro. Povedal je še, da bosta državna sekretarja na novem ministrstvu Luka Omladič in Klemen Ploštajner.