V letnem poročilu Inšpekcijskega sveta so zajeti statistični podatki o opravljenem delu, ki izkazujejo, da je bilo v letu 2023 skupaj izrečenih 44.950 upravnih in 30.122 prekrškovnih ukrepov. V primerjavi z letom 2022 to pomeni, da je bilo v letu 2023 izrečenih za 20 odstotkov manj upravnih ukrepov ter za 1,2 odstotka več prekrškovnih ukrepov.
Poročilo vsebuje tudi vsebinsko predstavitev kadrovskih, finančnih ter preostalih izzivov, s katerimi se srečujejo posamezni inšpekcijski organi pri svojem delu. Glede na leto 2022 se je število vseh inšpektorjev, zaposlenih v inšpekcijskih organih, zmanjšalo za 27. Konec leta 2023 je bilo v inšpekcijskih organih skupaj zaposlenih 5346 javnih uslužbencev, od tega 1479 inšpektorjev.
Vlada je poleg seznanitve s poročilom danes sprejela tudi sklep da pristojna ministrstva v postopke priprave predpisov vključijo tudi inšpekcijske organe, predvsem v delu, ki se nanaša na pristojnosti in nove obveznosti inšpekcijskih organov, so po seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje (Ukom).
Inšpekcijski svet sicer opravlja naloge, povezane z doseganjem večje učinkovitosti in usklajenosti delovanja inšpekcijskih organov. Tako usklajuje skupno izvajanje nalog inšpekcijskega nadzora različnih inšpekcijskih organov, obravnava skupna vprašanja glede delovanja inšpekcijskih organov, obravnava vprašanja, povezana z usposabljanjem v inšpekcijskih organih ter obravnava in usklajuje oziroma načrtuje ukrepe za zagotovitev informacijske podpore inšpekcijskim organom, so še zapisali na Ukomu.