Stojmenova Duh, ki trenutno v vladi Roberta Goloba vodi službo vlade za digitalno preobrazbo, je naštela doslej opravljeno delo in naloge, ki si jih je zastavila za po tistem, ko bo vladna služba prerasla v ministrstvo.
DZ je že sprejel zakon o elektronskih komunikacijah, prav danes je vlada sprejela predlog novele zakona o digitalni vključenosti, je povedala. Kot naslednjega je navedla pripravo predloga zakona o elektronskem poslovanju na trgu, prizadevala si bo za razvijanje vsebin na platformah v slovenščini. "Z digitalizacijo opažamo, da marsikatera vsebina ni več na voljo v slovenskem jeziku," je dejala.
"Osnova za digitalno preobrazbo je vsekakor digitalna infrastruktura," je ugotovila. Do leta 2025 si tako želi zagotoviti pokritost s širokopasovnim internetom za vsa naseljena območja, glede omrežja 5G pa je dejala, da naj bi bilo do leta 2025 na voljo v vseh mestnih naseljih in na glavnih primestnih poteh, pet let pozneje pa v vseh naseljenih območjih v državi. Gradili bodo tudi odprte bazne postaje.
Kot enega izmed osrednjih ciljev sedanje vladne službe oziroma bodočega ministrstva je izpostavila digitalna znanja in kompetence. "Grozi nam digitalna izključenost za velik delež našega prebivalstva," je dejala in navedla cilj povečati delež prebivalcev z vsaj osnovnimi digitalnimi znanji in kompetencami z današnjih 50 na 80 odstotkov do leta 2030. "To pomeni, da lahko uporabljajo vse javne storitve, ki so na voljo," je dejala.
Marsikdo sicer digitalno pismenost razumeva napačno. Digitalna pismenost je veliko več kot zgolj to, da znaš uporabljati družbena omrežja oziroma mobilni telefon, je dejala. Gre za pet različnih kategorij, je pojasnila in naštela informacijsko in podatkovno pismenost, varnost na spletu, sodelovanje in komunikacijo z uporabo digitalnih tehnologij, ustvarjanje digitalnih vsebin ter reševanje problemov.
Strinjala se je s poslanko NSi Ivo Dimic, da se med mladimi povečuje zasvojenost z aplikacijami na pametnih napravah, a dodala: "Ugotavljamo, da moramo najprej začeti z učitelji." Problematiko bodo naslovili v sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje, ki bo v kratkem objavilo razpis za digitalno usposabljanje učiteljev.
Do leta 2030 naj bi bile vse bistvene javne storitve na voljo tudi digitalno, pri čemer si Stojmenova Duh želi, da bi 80 odstotkov prebivalcev te storitve tudi uporabljalo digitalno. Prav tako si želi povečati uporabo elektronske osebne izkaznice, ki je bila predstavljena lani.
Pomembne se ji zdijo tudi nove tehnologije, pri čemer je med drugim omenila umetno inteligenco in dejala, da mora biti ta prijazna do človeka ter čim bolj vključujoča. Prav tako zelo podpira odprtokodnost. "Vse, kar se razvije z javnimi sredstvi, mora biti tudi javno dostopno," je dejala.
Ugotovila je še, da so v preteklosti posamezni resorji naslavljali digitalizacijo sami, torej izključno "v svojem silosu". Zato je prihajalo do večje porabe sredstev, učinkovitost pa je bila manjša. V okviru ministrstva za digitalno preobrazbo nameravajo zato oblikovati strateški svet za digitalno preobrazbo, v okviru katerega se bodo predstavniki različnih resorjev pogovarjali med seboj ter ugotavljali, kako biti čim bolj usklajeni.
Pred člani odbora je sedela nekaj več kot dve uri in med drugim so jo spraševali o kampanji službe vlade za digitalno preobrazbo proti sovražnemu govoru. Branko Grims (SDS) je menil, da je ta do večine Slovenk in Slovencev izrazito krivična in žaljiva, s čimer se kandidatka za ministrico ni strinjala. "Nikjer ni bilo rečeno, da so Slovenci tisti, ki izvajajo ta sovražni govor," je zatrdila in dodala, da v kampanji prikazujejo primere sovražnega govora, proti katerim se je treba boriti, saj so nedopustni ne glede na to, kdo je tarča.
Emilija Stojmenova Duh je 37-letna doktorica znanosti s področja elektrotehnike. Preden je junija lani prevzela vodenje službe vlade za digitalno preobrazbo, je opravljala delo izredne profesorice na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.