Za predlagatelje veta, skupino svetnikov s prvopodpisanim Andrejem Poglajnom, je spornih več zakonskih rešitev, med drugim ukinitev periodičnega preverjanja pogoja zadostnega preživljanja in odlog znanja slovenskega jezika na stopnji A1.
Kot so zapisali v predlogu za odložili veto, se jim zdi ukinitev periodičnega preverjanja pogoja zadostnega vira preživljanja neutemeljena. Prepričani so, da je omenjeno preverjanje treba ohraniti z namenom preprečevanje zlorabe pravic iz sistema socialnega zavarovanja.
Poudarjajo tudi, da spremenjeni pogoji znanja slovenskega jezika za tujce prinašajo odložitev znanja slovenskega jezika za tujce na stopnji A1, kar po njihovem mnenju ne omogoča integracije tujcev.
Prav tako imajo pomisleke glede novega koncepta odločanja o zamenjavi delovnega mesta, delodajalca ter zaposlitvi pri dveh ali več delodajalcih. Ukinitev obveznosti izdaje odločbe upravne enote ob pozitivni odločitvi Zavoda RS za zaposlovanje se jim namreč zdi neutemeljena in nekonsistentna, bojijo se, da bi lahko prišlo do zlorab. Ob tem opozarjajo, da je bilo tudi že v samem zakonodajnem postopku izraženih več pomislekov.
Če bo DS veto danes podprl, bo državni zbor moral o noveli zakona glasovati še enkrat, za njegovo potrditev pa bo potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov. Konec marca je bila novela sprejeta s 45 glasovi za in 31 glasovi proti.