S tem je bila v Sloveniji dokončno zaključena osamosvojitvena vojna, Slovenija pa je postala suverena država. Osrednja državna slovesnost bo v Gornji Radgoni.
Slavnostni govornik bo minister za obrambo Marjan Šarec, pozdravni nagovor bo imel župan Občine Gornja Radgona Stanislav Rojko. Slovesnosti se bosta udeležila tudi predsednik republike Borut Pahor in ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Pred slovesnostjo bo ob 17.30 minister Šarec položil venec pri obeležju Nikoli več v spominskem parku na Maistrovem trgu.
Predsednik republike bo ob prazniku odlikoval 21. generacijo policistov s častnim znakom svobode RS, dogodka se bosta udeležila tudi ministrica Bobnar in v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav. Ob prazniku bo že tradicionalni dan odprtih vrat predsedniške palače, ki mu bo sledila krajša slovesnost, obiskovalce bo sprejel in nagovoril predsednik republike. Pred predsedniško palačo bo postrojena častna straža garde Slovenske vojske.
Dan suverenosti kot spominski dan na odhod zadnjega vojaka Jugoslovanske ljudske armade (JLA) v Sloveniji obeležujemo od leta 2015, in sicer 25. oktobra. V noči s 25. na 26. oktober 1991 je namreč Luko Koper zapustila še zadnja ladja z vojaki agresorske JLA. Ta je Slovenijo napadla dan po uradni razglasitvi njene samostojnosti 26. junija 1991. Sledilo je deset dni spopadov, ki so se končali s pogajanji na Brionih.
Na njih sta se ob pomoči mednarodne skupnosti obe strani zavezali k prekinitvi sovražnosti, Slovenija pa se je obvezala, da bo za tri mesece zamrznila osamosvojitveni proces. Še preden je moratorij potekel, je takratno jugoslovansko predsedstvo sprejelo sklep o umiku JLA iz Slovenije. JLA se je nato postopoma umaknila do 26. oktobra 1991.