Bolezni žleze ščitnice se delijo na raka ščitnice, prekomerno delovanje ščitnice ali hipertirozo, premajhno delovanje žleze ali hipotirozoo in hasimotov tiroiditis oziroma vnetje ščitnice ter golšavost.
Znaki bolezni so lahko tudi nespečnost, utrujenost, pospešeno bitje srca, menjavanje razpoloženja in pomanjkanje koncentracije, zaradi česar lahko bolezni ščitnice zamenjamo z depresijo, izgorelostjo ali pa jih pripišemo hitremu življenjskemu tempu, poudarjajo v društvu.
V luči ozaveščanja in opozarjanja na bolezni ščitnice v Postojni cel teden posvečajo obeleževanju dneva ščitnice, v Novem mestu pa bodo imeli med 10. in 17. uro danes postavljeno stojnico v nakupovalnem centru Supernova.
Kot vsako leto bo društvo svetovni dan ščitnice tudi letos obeležilo z Dnevom aktivnih Metuljčic, ki ga bodo priredili v Idriji in na katerem želijo s pohodi, predavanji in lokalnimi ogledi pokazati zmožnost aktivnega sodelovanja v športnih aktivnostih kljub bolezni.
Obeleževanje svetovnega dneva ščitnice v Sloveniji poteka sedmo leto zapored, po svetu pa ga na pobudo Evropskega ščitničnega združenja obeležujejo od leta 2008.
Ščitnica je žleza z notranjim izločanjem, ki leži na sprednjem spodnjem delu vratu pred sapnikom in je sestavljena iz levega in desnega režnja in ima obliko metulja. Žleza ščitnica s svojimi hormoni vpliva na skoraj vse organe v telesu in je pomembna za rast in razvoj ploda in otroka. Uravnava tudi presnovo in lahko vpliva na povečanje ali zmanjšanje telesne teže, so še zapisali v društvu.