V ponedeljek bo nad severnim Sredozemljem nastalo ciklonsko območje, prek Slovenije se bo pomikala dokaj izrazita hladna fronta, so na Agenciji RS za okolje (Arso) danes zapisali na družbenem omrežju X, nekdanjem Twitterju.
Padavine, večinoma plohe in nevihte, bodo že zjutraj zajele zahodne kraje, čez dan pa bodo prešle celotno ozemlje Slovenije. Ob tem bodo možna krajevna neurja z močnimi sunki vetra, udari strel, nalivi in ponekod tudi točo.
Glavnina padavin bo ob krajevnih nalivih padla v razmeroma kratkem času, v nekaj urah. V več delih države bo zato verjetno naraščanje posameznih hudourniških vodotokov in manjših rek ter poplavljanje padavinske in zaledne vode. Obstaja tudi nevarnost proženja zemeljskih plazov.
Zaradi spremenjenih odtočnih razmer, na odsekih, kjer so struge hudournikov in rek spremenjene in mestih, kjer so so še prisotni nanosi materiala in plazine, lahko padavinska voda odteka drugače kot običajno. "To se lahko zgodi predvsem ob kratkotrajnih močnejših nalivih," pojasnjuje Arso.
Najbolj ranljiva so območja Kamniške Bistrice, Zgornje Savinjske doline in Mežiške doline, pojav pa je možen tudi v drugih porečjih, ki so bila prizadeta ob zadnjih poplavah. Previdnost je potrebna tudi pri načrtovanju in izvajanju sanacijskih del v in ob strugah vodotokov, opozarja Arso.
"Ob spremenljivem vremenu zdaj vsi nekoliko s strahom pričakujemo padavine," je za STA v petek pojasnil meteorolog Brane Gregorčič. Zaradi poplav v začetku avgusta so namreč razmere na terenu bolj ranljive. "Če bi se takšna situacija zgodila v običajnih razmerah, nas ne bi pretirano skrbelo," je dodal.
Arso je za nedeljo sklical tudi izjavo za medije o pričakovanih izrednih meteoroloških in hidroloških razmerah v Sloveniji in o njihovih možnih posledicah tudi na območjih, ki so jih prizadele poplave v začetku avgusta. Predvidene razmere bodo opisali predstavniki Arsa, Direkcije za vode in Uprave RS za zaščito in reševanje.
Do ponedeljka nad našimi kraji še vztraja vročinski val. Danes in v nedeljo bo pretežno jasno in vroče, dnevne temperature bodo okoli 35 stopinj Celzija. Po podatkih Arsa bo v večjem delu Slovenije po nižinah velika toplotna obremenitev. Predvsem v jugozahodnem delu Slovenije je zaradi vročine vse večja požarna ogroženost naravnega okolja, opozarja uprava za zaščito in reševanje, ki poziva k povečani pazljivosti pri uporabi ognja v naravnem okolju.