Župan Peter Dermol je opozoril na neodgovorno ravnanje države do lokalnih skupnosti, ki postavlja interese političnih krogov nad potrebe prebivalstva in gospodarstva v Šaleški dolini. Zakon namreč nalaga obveznosti lokalnim skupnostim, namesto da bi ponudil sistemske rešitve za prehod na alternativne vire energije.
Predlog interventnega zakona je bil predstavljen brez predhodne uskladitve z lokalnimi deležniki, kar ogroža pravičen prehod regije in socialno varnost številnih prebivalcev. Svetniki pozivajo vse zainteresirane, da do četrtka, 24. oktobra 2024, do 10. ure posredujejo pripombe na elektronski naslov info@velenje.si, ki jih bodo poslali vladi do konca javne obravnave.
Svet Mestne občine Velenje je izrazil zaskrbljenost, da predlagani zakon krši ključna načela Nacionalne strategije za izstop iz premoga, ki predvideva prenehanje obratovanja šestega bloka TEŠ in pridobivanja lignita v regiji SAŠA do leta 2033.
Župan Dermol je ostro kritiziral predlog: »Kot župan ščitim javni interes. Zakon se bere kot kazenski zakonik za lokalno skupnost, saj ne vključuje strategije za prestrukturiranje ali zaveze, da bodo v državnem proračunu za leto 2025 zagotovljena sredstva za pravičen prehod. Brez jasnih rešitev se breme prestrukturiranja preusmerja na lokalno skupnost, kar je nesprejemljivo.«
Dermol je tudi opozoril na možnost uporabe tujega premoga v okviru zakona, kar nikoli ni bilo potrebno za zagotavljanje toplote. Tako je zakon označil za neodgovornega, saj kaznuje Šaleško dolino za njeno zgodovinsko odvisnost od termoelektrarne.
Svetniki so prav tako obvestili, da so na Vlado Republike Slovenije, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Holding Slovenske elektrarne, Slovenski državni holding in Evropsko komisijo poslali zahtevo za dostop do informacij javnega značaja, ki dokazuje, da je izločitev TEŠ in PV iz Skupine HSE edina možna rešitev. V lokalni skupnosti namreč primanjkuje podatkov, ki bi bili podlaga za pripravo interventne zakonodaje.
Na zaključek so svetniki izrazili pričakovanje, da bo država upoštevala sklepe občinskega sveta, ki že večkrat jasno izraža svoja stališča in zahteve glede pravičnega prehoda v SAŠA regiji. Zahtevajo, da bosta Zakon o razvojnem prestrukturiranju Savinjsko-šaleške regije in Zakon o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje sprejeta sočasno s sprejemom interventnega zakona, kar bi zagotovilo, da bo prestrukturiranje potekalo po načelih pravičnega prehoda.