Kot so danes sporočili z Mestne občine Velenje, je med drugim tako predvideno subvencioniranje ukrepov, kot so vgradnja termostatskih ventilov, zamenjava toplotnih postaj, vgradnja sodobnih grelnih teles, izolacija zunanjih sten in ravnih streh, izolacija tal, prezračevanje z vračanjem toplote odpadnega zraka in energetska obnova stavb pod kulturno-varstveno zaščito.
Med predlaganimi ukrepi za subvencioniranje je po mnenju občine kar nekaj takšnih, ki lahko že v naslednji kurilni sezoni z manjšimi finančnimi vložki pomembno vplivajo na znižanje porabe ogrevanja posameznega gospodinjstva.
Eden od pomembnih razlogov za visoke stroške ogrevanja v Velenju, zaradi katerih je Ljudska iniciativa Velenje letos pripravila tudi več protestov, je namreč tudi visoka, neekonomična poraba toplotne energije v gospodinjstvih, zato želi občina občane z različnimi ukrepi spodbuditi k zmanjševanju porabe toplote.
Upravnike večstanovanjskih zgradb so na občini pozvali, naj v roku 14 dni posredujejo odziv na predlagane ukrepe. Na podlagi odzivov bodo pripravili javni poziv za subvencije, ki bo objavljen predvidoma konec junija.
V letošnjem občinskem proračunu imajo za ta namen predvidenih 200.000 evrov. Po prvem krogu subvencioniranja načrtujejo na občini izvedbo analize o učinkovitosti ukrepa. Na podlagi izsledkov bodo prilagodili nadaljnje korake.
Na torkovi seji mestnega sveta bo medtem obravnavan tudi predlog novega pravilnik o subvencioniranju ukrepov za zmanjšanje porabe toplotne energije, so še napovedali na občini.
Delovna skupina za analizo porabe toplotne energije in vode v večstanovanjskih objektih, ki jo je v začetku leta imenoval župan Dermol, je sicer popisala stanje 245 večstanovanjskih objektov v občini na področju energetske učinkovitosti. Analiza je pokazala, da ima 88 večstanovanjskih objektov izvedeno delno energetsko sanacijo, samo 10 pa jih je bilo deležnih celovite energetske sanacije. Delež energetsko saniranih objektov je tako nizek.
Pri tem je 19 večstanovanjskih objektov pod spomeniškim varstvom, kjer je energetska sanacija tehnično zahtevnejša in dražja, zato bodo ti objekti v javnem pozivu obravnavani ločeno.
Junija bodo v Starem Velenju odprli tudi podnebno-energetsko pisarno, v okviru katere bodo lahko občani pridobili vse informacije o energetiki, trajnostni gradnji, mobilnosti, zelenem in krožnem gospodarstvu ter odpadkih.
Velenjska občina pripravlja tudi novo digitalno orodje, t. i. energetsko-podnebni atlas, s katerim bo občanom na voljo prikaz vseh energetskih značilnosti posameznega objekta. Za projekt je občina že pridobila evropska sredstva, junija pa ga bodo predstavili tudi javnosti.
Dermol je na forumu pozval vse občane, da pristopijo k podpisu služnosti, ki bodo omogočile tudi obnovo internih toplotnih podpostaj v večstanovanjskih objektih in distribucijskega omrežja za oskrbo s toploto, v katerem prihaja do občutnih izgub. Približno 30 odstotkov vseh služnostnih pogodb je namreč še nepodpisanih.