Župan Mestne občine Velenje Peter Dermol je poudaril, da je SAŠA regija pred velikimi izzivi, ki zahtevajo enotnost in sodelovanje. Po njegovih besedah bo v prihodnjih štirih letih izvedenih več kot 200 milijonov evrov investicij, kar predstavlja priložnosti za podjetnike in pritisk na občinske proračune. Izpostavil je željo po tesnem sodelovanju med občinami in gospodarstvom, saj bo le tako mogoče doseči skupne cilje prestrukturiranja.
Sklad za pravičen prehod je za sofinanciranje ekonomsko-poslovne infrastrukture v SAŠA regiji namenil 42,5 milijona evrov. V Velenju bodo s temi sredstvi uredili Poslovno cono Pesje in vzpostavili dva podjetniška inkubatorja, medtem ko v Šoštanju načrtujejo razvoj poslovne cone Metleče. Poleg tega je bil objavljen razpis za spodbujanje investicij v nova delovna mesta, namenjen podjetjem, ki se bodo usmerila v gospodarsko prestrukturiranje.
V nadaljevanju srečanja je Rok Plankelj, direktor Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice, predstavil aktualne projekte, ki stremijo k skupnemu napredku regije, in poudaril pomen aktivnega sodelovanja vseh deležnikov. Direktorica Razvojne agencije SAŠA mag. Biljana Škarja je izpostavila pregled razpisov, ki podpirajo trajnostni gospodarski razvoj. Letošnji razpisi vključujejo produktivne naložbe v vrednosti 42,5 milijona evrov, prihodnje leto pa so predvideni razpisi za raziskave, razvoj, inovacije in demo projekte v višini 10 milijonov evrov. Poleg tega bo 1,8 milijona evrov namenjenih prekvalifikacijam zaposlenih, ki jih bo Zavod RS za zaposlovanje začel izvajati leta 2025. Razpis za izboljšanje dostopnosti do učenja in za razvoj digitalnih ter zelenih kompetenc za vzgojno-izobraževalne zavode v SAŠA regiji, vreden 6 milijonov evrov, je prav tako v pripravi.
Častni gost srečanja, dr. Mark Pleško, direktor podjetja COSYLAB, je poudaril, da so ambicije ključne za uspeh, saj spodbujajo razvoj in inovacije, potrebne za premagovanje izzivov.
Srečanje, ki ga je organiziral Center za pravičen prehod SAŠA v sodelovanju z Razvojno agencijo SAŠA, Savinjsko-šaleško gospodarsko zbornico in občinami Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki, je financirano s tehnično pomočjo iz Sklada za pravičen prehod.