Kot so poudarili v Zdravstvenem domu Izola, gre za enostavno, a dokazano zelo uporabno obliko izvajanja nujne medicinske pomoči. S kolesi se lahko zelo približajo tistim, ki potrebujejo pomoč na manj dostopnih mestih, kot sta denimo plaža ali peš cona.
Na terenu sta po dva reševalca z baterijskimi kolesi. Eno je opremljeno z defibrilatorjem ter opremo za sprostitev dihalnih poti in oživljanje. Na drugem kolesu prevažajo obveze in drugi material za nudenje prve pomoči.
Tako kot reševalce z avtomobili tudi kolesarje aktivira in usmerja dispečerski center Reševalne službe slovenske Istre. Najpogostejši razlog za intervencijo so slabost in zdrsi ob vstopu v morje ali izstopu iz njega.
Akcijo Zdravstvenega doma Izola podpirata tudi Občina Izola in Javna agencija RS za varnost prometa. Kot so pojasnili organizatorji, je zamisel nastala v letu 2015, ko je ob množičnem maratonu nekaj reševalcev odstopilo službi svoja kolesa, na katera so namestili reševalne kovčke, tako da so lahko pomagali tekačem na manj dostopnih krajih.
Uradni projekt so testno izpeljali leta 2018, v polni obliki pa je zaživel leto zatem. Leta 2021 so izolski občani v okviru participativnega proračuna podprli nabavo dveh specializiranih električnih koles.