Kulturni hram Ignacija Borštnika je bil v poplavah skoraj v celoti uničen, saj je voda v dvorani s približno 400 sedeži segala vse do predzadnjih sedežev. Uničeni so bili tudi električna napeljava, parket in vsa oprema ter vse, kar je bilo shranjeno v garderobah in omarah. Tako so bili med drugim uničeni tudi oder, klavir in drugi instrumenti ter narodne noše.
Kulturni hram Ignacija Borštnika je občina slovesno odprla leta 2007, investicija v zemljišče, gradnjo, opremo in zunanjo ureditev je bila takrat ocenjena na okoli dva milijona evrov. Dvoranska oprema z moderno odrsko tehniko je stala 650.000 evrov. Škoda, ki je nastala v poplavah, pa je ocenjena na nekaj več kot 600.000 evrov.
Zaenkrat še ni jasno, koliko bo dejansko stala sanacija, je za STA povedal cerkljanski župan Franc Čebulj, ki upa, da bo občina v ta namen dobila kaj sredstev iz sklada za poplave. Od ministrstva za kulturo sredstev za sanacijo namreč ne morejo pričakovati, saj kulturni hram ni razglašen za kulturni spomenik.
Čiščenje objekta je steklo takoj po poplavah, vendar ga niso mogli v celoti izpeljati, saj zaradi uničene električne napeljave prostori niso bili osvetljeni. Sedaj je električna napeljava sanirana, zato občina danes popoldan pripravlja čistilno akcijo, v kateri bodo sodelovali prostovoljci iz kulturnih društev v občini in nekateri občinski svetniki. Pridružil se jim bo tudi bivši predsednik republike Borut Pahor.
Kot je pojasnil Čebulj, bodo v akciji odstranili parket, ki odstopa, in oder ter vse ostalo, kar je poškodovano in je še v objektu, medtem ko so uničene sedeže že odstranili. Tako bodo objekt dokončno očistili, sledilo pa bo sušenje.
Sočasno bodo na občini zbirali ponudbe za izvedbo potrebnih obnovitvenih del, ki jih bodo izvedli postopoma. Zamenjati bo treba talno oblogo in prostore prepleskati, razmišljajo pa tudi o morebitni zaščiti za primer, da bi se podobne poplave ponovile.
V Cerkljah se ukvarjajo tudi s sanacijo osnovne šole, ki je bila prav tako poplavljena. Ob prenovi električne napeljave se sedaj ureja kotlovnica, pri čemer pa imajo izvajalci težave s pridobivanjem nekatere delov. Upajo, da bodo kotlovnico usposobili do začetka kurilne sezone.
Hkrati urejajo štiri poškodovane učilnice. Otroci štirih razredov začasno gostujejo v drugih objektih, in sicer v prostorih kmetijske zadruge, družinskega in mladinskega centra v Cerkljah ter župnišča v Adergasu. Čebulj upa, da se bodo po krompirjevih počitnicah vsi otroci lahko vrnili v prostore šole.