Investicije v nov urgentni in izolacijski blok so se v Bohinju lotili predvsem zaradi izkušnje iz časa pandemije covida-19, ko v zdravstvenem domu ni bilo izolacijskih prostorov in so morali ljudi obravnavati v zabojniku na parkirišču. Poleg tega so v Bohinju zaradi oddaljenosti Bleda in Jesenic precej odvisni od lastne urgentne službe, je pojasnil bohinjski župan Jože Sodja.
S prizidkom je zdravstveni dom pridobil 110 kvadratnih metrov novih površin. Vodja Zdravstvenega doma Bohinj Selma Brence Černezel je povedala, da bodo lahko sedaj sprejeli več bolnikov, prav tako jih bodo lahko med seboj ločili, kar je pomembno v primeru nalezljivih bolezni.
V Bohinju delujejo tri ambulante družinske medicine, pediatrična ambulanta, fizioterapija in zobne ambulante. Med tednom in tudi med vikendi je organizirana dežurna urgentna služba, v poletnem času pa deluje tudi turistična ambulanta, saj je na lep poletni vikend, ko je poleg turistov še veliko dnevnih obiskovalcev, lahko v Bohinju celo desetkrat več ljudi, kot je samih prebivalcev.
Investicijo v prizidek, ki je skupaj s komunalno ureditvijo in opremo stala nekaj več kot 800.000 evrov, je v večji meri financirala občina, prispevala pa sta tudi Osnovno zdravstvo Gorenjske (OZG) in ministrstvo za zdravje.
Kot je povedal direktor OZG Matjaž Žura, je na Gorenjskem v teku vrsta investicij v primarno zdravstvo. Na Bledu se zaključuje gradnja nove ambulante nujne medicinske pomoči, ki bo vrata predvidoma odprla marca prihodnje leto. Prav tako naj bi prihodnje leto zaživela razvojna ambulanta, ki bo delovala v prizidku vrtca v Radovljici. Pripravljajo pa se še investicije v center za duševno zdravje na Jesenicah, v prizidek zdravstvenega doma v Tržiču in v satelitski urgentni center v Kranju.
V Škofij Loki so danes v novem Hotelu Lonca odprli nove prostore Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov (CDZOM) Zdravstvenega doma Škofja Loka ter škofjeloške enote razvojne ambulante s centrom za zgodnjo obravnavo Zdravstvenega doma Kranj. 380.000 evrov vredno investicijo v ureditev prostorov in opremo je financiral OZG, najemnino za nove prostore pa bodo plačevale občine Škofja Loka, Gorenja Vas Poljane, Železniki in Žiri.
Kot je izpostavil Žura, so novi prostori, ki so jih iskali kar nekaj časa, velika pridobitev za loško lokalno okolje. Škofjeloški CDZOM mesečno obišče okoli 600 otrok, v timu je 12 članov, zaposlili pa bi lahko še delovnega terapevta in specialnega pedagoga. Potrebe po storitvah so namreč velike. V škofjeloški razvojni ambulanti pa terapevtski tim trenutno šteje devet članov, zaradi selitve v nove prostore pa staršem ne bo več treba več voziti otrok na obravnave na več lokacij.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar je napovedal, da bodo za vzpostavljanje ustreznih pogojev na primarni ravni zdravstva do leta 2031 namenili 200 milijonov, za investicije v celotno zdravstvo pa dve milijardi evrov. Med njimi je predvidena tudi gorenjska regijska bolnišnica, kjer pa se zapleta z izborom lokacije.
Pintar je ocenil, da dogovor med župani ni prav verjeten, zato bo ministrstvo moralo presekati gordijski vozel in določiti lokacijo. Z odločitvijo se zaradi financiranja mudi, vendar pa je, kot je dejal Pintar, smiselno počakati na novo ministrico za zdravje. "Mislim, da bo imela priložnost, da bo prav ona tista, ki bo imela to čast, da pove, kje bo investicija zaživela," je dejal Pintar, ki v uresničitev samega projekta ne dvomi.