Center sicer deluje že nekaj tednov, odprt pa je od petka do nedelje dopoldne. Obiskovalcem za zdaj ponuja informacije o tem, kaj si lahko na Kraškem robu ogledajo in kakšne aktivnosti so jim na voljo.
Vrednost naložbe je slabih 600.000 evrov, pri tem bodo zanjo od ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport prejeli 350.000 evrov nepovratnih sredstev, projekt pa so finančno podprli še družba 2TDK, Slovenske železnice - infrastruktura ter Luka Koper.
Kot je povedala koprska podžupanja Matej Hrvatin Kozlovič, gre za pomemben trenutek, za prvi korak k sistemski, trajnostni in kakovostni ponudbi na območju Kraškega roba, ki ga obiskuje čedalje več ljudi in je bilo v preteklosti zapostavljeno. Gre za okoli 14.000 hektarjev veliko območje, ki se razprostira v sedmih krajevnih skupnostih.
"V preteklosti je prihajalo do nereda in težav pri domačinih. Ta prostor zato želimo v prihodnje okrepiti tudi skozi turizem, kar lahko dosežemo le tako, da ga zapolnimo načrtovano in predvsem trajnostno, tudi z razpršitvijo turistične sezone skozi vse leto in preusmeritve tokov tranzita," je dodala podžupanja.
Ob tokrat odprti vstopni točki v prihodnje načrtujejo dozidavo objekta z doživljajskim centrom, prostorom za predavanja in izobraževanja, trgovino s športnimi rekviziti, izposojevalnico ter servisom za kolesa, na voljo bodo še večje parkirišče in otroška igrala, prav tako pa je že v teku postavitev urbane opreme za obiskovalce in domačine v vseh krajevnih skupnostih.
Načrtujejo še vzpostavitev interpretacijskega centra za naravno dediščino Kraškega roba, kjer bodo na zanimiv multimedijski način obiskovalcem predstavili omenjeno območje, na dolgi rok pa ureditev parkirnega režima na celotnem območju Kraškega roba.
Po besedah direktorice Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper Helene Brec Loredan bo v centru obiskovalce nagovarjala Sovica Kala, obiskovalci pa bodo pri njih dobili informacije o pohodniških in kolesarskih ter drugih naravnih-kulturnih znamenitostih tega območja.
Poleg turističnih informacij lahko gostje obiščejo tudi trgovinico z lokalnimi izdelki, ki bo v prihodnje še obogatila ponudbo, skupaj s koprsko mestno občino pa so oblikovali brošuro 365 dni aktivnih doživetij.
V sodelovanju z družbo 2TDK so postavili tudi interaktivno tablo, ki v slovenskem in angleškem jeziku predstavlja potek gradnje drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom. Adrenalinska doživetja bodo gostom omogočala virtualna očala, na voljo je servisno-polnilna postaja za kolesa, na ploščadi pa brezplačen daljnogled za opazovanje širše okolice.
Odprtje centra bodo ob nekaj naslednjih koncih tedna obeležili s spremljevalnim programom v sklopu festivala na prostem pod imenom Vikendi na robu. Program ponuja široko paleto aktivnosti za vse starostne skupine in interese - od jutranjega opazovanja divjadi do raziskovanja kraških jam, vodenega pohodništva, kolesarjenja, joge in drugih aktivnosti.
To soboto se bodo obiskovalci lahko že ob 4.30 odpravili na vznemirljivo jutranje opazovanje divjadi. V spremstvu lovca bodo odkrivali travnike in krmišča ter morda opazili srne, divje prašiče in celo šakale. Dogodek je brezplačen, obvezna pa je predhodna prijava, za katero je čas še do četrtka.