Dan pozneje, 17. aprila, je s tromeje Slovenije, Madžarske in Hrvaške, v občini Lendava, svojo pot po državi začela slovenska bakla in jo po obisku vseh občin končala 13. julija.
Popotovanje je končala na skrajnem severozahodu države. "Na zadnji dan poti se je slovenska bakla ponoči povzpela tudi na Triglav, obiskala Jesenice ter se popoldne od množice poslovila na Trgu olimpijcev v Mojstrani ... Ob koncu prireditve je ambasador bakle Jani Klemenčič simbolično sedel v kombi in se z baklo odpravil proti Parizu," so zapisali v Olimpijskem komiteju Slovenije zadnje utrinke s poti.
Še drugič je po Sloveniji potovala slovenska olimpijska plamenica. Prvič je bilo to leta 2021 pred koronskimi igrami v Tokiu. Letos je bil njen ambasador nekdanji olimpijec, veslač Klemenčič. Bronasti v četvercu brez krmarja na OI v Barceloni leta 1992 je nasledil nekdanjo olimpijsko zmagovalko, judoistko Urško Žolnir Jugovar.
Bakla je tri leta po tokijskem prvencu drugič svoje trimesečno potovanje začela na vzhodu države. Potovala je po po vseh slovenskih občinah in zamejskih območjih ter širila olimpijski duh. OKS je v času popotovanja pripravil številne zabavne dejavnosti in nagradne igre tako za krajane kot za obiskovalce in nosilce bakle. Svojo pot je bakla premagovala na različne načine ter z zanimivimi prevoznimi sredstvi v rokah približno 10.000 nosilcev.
Med njimi so bili nekdanji vrhunski slovenski športniki, olimpijci in paralimpijci. Številni so bili v Kopru 11. julija, ko se je slovenski javnosti na Ukmarjevem trgu predstavila večina športnic in športnikov, ki bo svojo državo zastopala na olimpijskih in paraolimpijskih igrah v Parizu.
Triintridesete poletne OI bodo na sporedu med 26. julijem in 11. avgustom, v francoski prestolnici pa se bo v 17 športnih panogah merilo 90 slovenskih upov, od tega 44 športnic in 46 športnikov, kar je največ v zgodovini slovenskih odprav. Slovenci bodo skušali nadaljevati bogato bero kolajn s poletnih in zimskih OI (76). Na zadnjih poletnih OI v Tokiu jih je pet domov prineslo kolajno, od tega trije zlato.
Olimpijci so tako prav tako pozdravili slovensko baklo. Izdelali so jo v jeklarni v Ravnah na Koroškem pri sponzorju OKS Slovenski industriji jekla. Ročaj je izdelan iz bukovega lesa, ki simbolizira modrost in samozavest, objema pa ga pet olimpijskih krogov. Ti so simbol povezovanja, ene izmed ključnih vrednot Mednarodnega olimpijskega komiteja.
Plamenica, oblikovana kot krona in z vgravirano silhueto Triglava, je izdelana iz nerjavečega jekla, ki simbolizira trdnost in trajnost. Plamen v kroni bakle širi toploto in svetlobo, simbol upanja.