Spreminjanje potovalnih navad je izziv, vendar ima EMW pomembno vlogo pri ozaveščanju in povezovanju slovenskih občin na poti k bolj trajnostni prihodnosti.
Poleg splošnega sporočila o trajnostni mobilnosti je imela letošnja EMW posebno nacionalno temo "UREJMO ULICE", ki je obravnavala ovire in prakse, ki ovirajo hojo in kolesarjenje. Občine so z novimi nacionalnimi gradivi evidentirale, odstranjevale in preprečevale ovire na javnih površinah, kar je omogočilo boljše in varnejše poti za pešce in kolesarje.
Na zaključni prireditvi v Razkrižju so bile nagrajene najbolj dejavne občine. Rečica ob Savinji je zmagala v kategoriji manjših občin, saj je kljub poplavam izvedla bogat program dejavnosti. Kot najaktivnejša srednje velika občina je bil prepoznan Tolmin, ki se osredotoča na spodbujanje kolesarskih poti in izobraževalne dejavnosti. Velenje je bilo najaktivnejša velika občina, ki izvaja stalne ukrepe za podporo trajnostnim potovanjem in izpostavlja uspešno sodelovanje z mladimi.
Udeleženci zaključne prireditve so poudarili potrebo po zahtevnejših in učinkovitejših ukrepih, zlasti v luči podnebnih sprememb in naravnih nesreč. Poudarili so pomen zmanjševanja vpliva na okolje z opuščanjem množične uporabe avtomobilov. Župan Razkrižja je opisal njihovo zavezanost spodbujanju zdrave in trajnostne mobilnosti ter poudaril vlogo županov pri ozaveščanju in zagotavljanju varnih poti.
Župan najaktivnejše male občine je izrazil njihova pričakovanja glede izvajanja pisnih zavez državnih organov, zlasti glede varne dostopnosti obmejnih družin po arbitražnih poteh.
Na splošno je letošnji EMW v Sloveniji pokazal predanost občin spodbujanju trajnostne mobilnosti in poudaril pomen skupnih prizadevanj za doseganje trajnih sprememb.