Fotografija je Puharja (1814-1864) zanimala bolj kot poklic duhovnika. Poleg tega se je posvečal eksperimentiranju na več področjih, predvsem v naravoslovju. Zanimali so ga fizika, kemija, matematika, astronomija, preizkušal se je tudi v umetniških disciplinah, kot sta glasba in risanje.
Leta 1839 se je seznanil s fotografijo, takrat znano kot dagerotipija. Ker je bil originalni postopek predrag, je iznašel svojega, cenejšega. Za slikovno podlago je namesto kovine vzel steklo in vzporedno prilagodil tudi uporabo kemikalij - žveplovih izparin.
Fotografijo na steklo je Puharju uspelo ustvariti leta 1842, pri tem pa mu je uspel tudi osupljivo kratek čas ekspozicije, ki je trajal le 15 sekund, kar mu je omogočilo slikati portrete. Postopek je omogočal tudi preslikavo na papir.
Puhar je s tem Slovenijo vpisal na svetovni zemljevid inovativnosti, čeprav so izum fotografskega zapisovanja pripisali drugim, predvsem francoskim fotografom, kot sta Louis Jacques Daguerre in Abel Niepce. Njegov postopek je svetovno javnost dosegel nekoliko prepozno, da bi mu priznali prvenstvo.
Do danes se je ohranilo šest Puharjevih fotografij, ustvarjenih z lastnim kemijskim postopkom. Večino jih hrani Narodni muzej Slovenije.
Puharju so pred desetletjem v Kranju postavili spomenik, po njem pa se imenuje tudi tamkajšnje fotografsko društvo. Njegovi člani in članice svoja dela še do četrtka razstavljajo v galeriji Mestne občine Kranj pod naslovom Kranjski mozaik. Upodobljeno je živahno življenje Kranja, od kulture, športa, ulične fotografije do mestnih in krajinskih motivov.