Na požarišču bo ostala gasilska straža.
Vodja izmene gasilcev Boris Peternelj je za Radio Slovenija povedal, da je bila noč mirna, dež pa jim je pomagal dokončno pogasiti požarišče. "Do dežja so ekipe na terenu oddaljevale robove požarišča in sanirale te robove. Požar je lokaliziran, dejansko pa je tudi pogašen," je dejal. Po poročanju nacionalnega radia 327 gasilcev ponoči ni imelo težav z vetrom ali strelami, zaradi dežja pa niso uporabljali letalnikov s termovizijo.
"Požar je pogašen, na samem požarišču pa bo seveda ostala gasilska straža, saj moramo biti še vedno previdni. Požar je namreč prešel v podtalni požar in na kakršnem mestu bi lahko prišlo do ponovnega izbruha," pa je za TV Slovenija pojasnil vodja intervencije Simon Vendramin.
Na požarišču bo ostal še en oddelek gasilcev, ki bo stanje spremljal dan ali dva, nato naj bi intervencijo zaključili. Danes naj bi bil preklican tudi državni načrt zaščite in reševanja, je povedal Vendramin.
Obseg požara bo po njegovih besedah nekaj manjši od prvih ocen, ki so se gibale okoli 150 hektarjev. "Točne podatke bomo zbrali v naslednjih dneh, ko bo treba požar obhoditi, malo pregledati, kje se je sploh razširil, kajti imel je veliko t. i. jezikov," je dodal.
Tudi skupni seštevek sodelujočih gasilcev bo znan v prihodnjih dneh. Kot je ocenil Vendramin, jih je preko dne in noči sodelovalo od 300 do 550.
Navedel je še, da bo pripravljena tudi analiza samega požara, "da vidimo, kaj v bistvu je bilo dobro, kaj bi bilo še za popraviti, tako da bomo naslednjič boljši". So se pa veliko naučili že od velikega požara na Krasu pred dvema letoma, je potrdil.
Na Kras so sicer zjutraj prišle dodatne gasilske enote. Sodelovale naj bi predvsem pri spravljanju gasilskih cevi, ki so jih med gašenjem uporabljali na ponekod tudi zelo težko dostopnem terenu, so zjutraj sporočili iz regijskega štaba CZ. So pa morale nekatere enote prihod odpovedati zaradi intervencij na svojih območjih, ki so bile potrebne zaradi nočnih neurij.
Velik požar je v četrtek izbruhnil blizu vasi Škrbina pod Trsteljem v neposredni bližini požarišča katastrofalnega požara izpred dveh let, nato pa zajel skoraj celoten Trstelj. Gasilcem je delo oteževala močna burja, tudi s pomočjo novih letal za gašenje air tractor in dronov pa so ognjene zublje hitro in uspešno obvladali.