Zapuščeni nekdanji benediktinski samostan s pripadajočim posestvom je v lasti občine Piran. Kot je ob današnjem podpisu povedal župan Andrej Korenika, sta z dekanom Fakultete za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani Petrom Vidmarjem prišla do zamisli, da bi prostor namenila znanstveni dejavnosti oziroma srečevanju raziskovalcev z različnih področij in iz različnih ustanov. K projektu sta povabila tudi Univerzo na Primorskem.
Po letu pogovorov so danes podpisali pismo o nameri. Kot je ob tem pojasnila rektorica Univerze na Primorskem Klavdija Kutnar, sta se univerzi z njim zavezali, da bosta v prihodnjih mesecih pripravili akcijski načrt, v katerem bosta obravnavali vse različne priložnosti za financiranje obnove stavb ter dejavnosti v njih. Aktivnosti na prostem se lahko začnejo že pred obnovo objektov, je še omenila.
Prorektorica Univerze v Ljubljani Maja Kljun je poudarila, da so se s članicami univerze o vsebinah dogovorili že pred podpisom. Pojasnila je, da bi v centru Krog lahko prirejali srečanja udeležencev postdoktorskih projektov in poletne šole. Ker je ob stavbah tudi zemljišče, je to po njenih besedah zanimivo tudi za Biotehniško fakulteto in krajinske arhitekte.
Glede nadaljnjih korakov je Vidmar napovedal, da bodo pripravili arhitekturno idejno zasnovo prostorov, vzporedno pa bodo na vseh fakultetah obeh univerz preverili potrebe in v skladu s tem pripravili akcijski načrt. Po njegovih besedah bi lahko na Krogu uredili učilnice za poletne šole ali laboratorije za skupno delo, tako v stavbah kot na prostem.
Ob napovedi podpisa so pobudniki sporočili, da bo projekt pripomogel k trajnostnemu razvoju lokalne skupnosti ter spodbujal inovacije in interdisciplinarno sodelovanje na področju trajnosti, digitalizacije in prenosa znanj v prakso. V zvezi s tem je prorektorica Kljun opozorila, da trajnost prevečkrat povezujemo le z okoljem in naravo, čeprav gre za veliko širše področje, ki ga je treba obravnavati z vseh vidikov.