Sedanje omrežje je namreč zastarelo in ne zadošča potrebam.
Državni prostorski načrt za daljnovod je bil izdelan že leta 2008, a ga do danes še niso zgradili. Zaradi gradnje individualnih sončnih elektrarn in urejanja številnih gospodarskih con, ki so v regijo pripeljale nove investitorje, pa je obstoječe električno omrežje prešibko. Občine med Mursko Soboto in Lendavo se zato že nekaj časa srečujejo z nihanji v električni napetosti in izpadi.
Na problematiko je na seji sveta regije, ki ga sestavlja 27 pomurskih županov, izpostavila občina Turnišče. Kot je pojasnil župan Borut Horvat, so najprej zaznali težave pri posameznih občanih, ki so želeli postaviti individualne sončne elektrarne, pa jim upravljavec omrežja soglasij več ne izdaja oziroma zmanjšuje predvideno moč sončnih elektrarn.
Poleg tega je občina leta 2019 prodala zemljišča v Gospodarski coni Turnišče investitorju, podjetju Terramar, ki je želel tam postaviti obrat za proizvodnjo električnih avtomobilov in zaposliti do 400 ljudi. V postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja je pridobil vsa potrebna soglasja, razen soglasja za priklop na električno omrežje. Elektro Maribor je namreč po Horvatovih navedbah pojasnil, da glede na obstoječo razvejanost omrežja ne more zagotoviti zadostne moči za predvideno dejavnost oziroma ponuja le 10 odstotkov zadostnih kapacitet.
Na občini Turnišče, kjer skušajo rešiti nastalo zagato, so ugotovili, da je primarno električno omrežje zastarelo in ne zadošča vsem potrebam lokalne skupnosti. Ena od možnih rešitev je prav postavitev 110 kV daljnovoda od Murske Sobote do Lendave, s čimer bi problem nezadostne moči električnega omrežja poleg občine Turnišče reševali še v sedmih drugih prekmurskih občinah. Pri tem bo pomembna tudi postavitev razdelilne transformatorske postaje Dobrovnik.
Svet regije je tako pritrdil pobudi občine Turnišče in projekt gradnje daljnovoda Murska Sobota - Lendava prepoznal kot regijski projekt državnega pomena, pomemben za nadaljnji razvoj regije. Pristojne bodo zato pozvali, naj zagotovijo čimprejšnjo gradnjo omenjenega daljnovoda in razdelilne transformatorske postaje Dobrovnik.
Ministrstvo za okolje in prostor je sicer julija lani izdalo delno gradbeno dovoljenje za daljnovod, potem ko se je v občini Moravske Toplice zapletlo z lastništvom zemljišč na načrtovani trasi.
Svet pomurske razvojne regije je na seji podprl tudi pobudo občine Radenci za postavitev solarnih uličnih svetilk v vseh pomurskih občinah. Odbor za zeleno regijo bo v mesecu dni pripravil predlog projekta za pridobitev sredstev za financiranje nakupa in postavitve 4000 luči. Občina Radenci ocenjuje, da za nakup in postavitev posamezne solarne svetilke ne bodo odšteli več kot 900 evrov.