Otrokom je osnove varnega prečkanja ceste predstavil pomočnik načelnika Postaje prometne policije Novo mesto Marko Škedelj. Povedal jim je, da je treba cesto vedno prečkati na prehodu za pešce. Pred tem je treba najprej pogledati levo, nato desno in spet levo. Šele, ko se prepričamo, da je varno, lahko počasi in previdno prečkamo cesto. Če je križišče semaforizirano, je dovoljeno cesto prečkati le, ko na semaforju za pešce sveti zelena luč.
Škedelj je poudaril, da je treba biti na varnost otrok v prometu pozoren celo leto in ne samo v prvih šolskih dneh, pri tem jim morajo biti zgled starši. "Pomembno se je zavedati, da se otroci učijo z zgledom. Zato smo mi tisti, ki s svojimi ravnanji vplivamo na ravnanje otrok ter njihovo vedenje v prometu," je podaril.
Voznike in ostale udeležence v prometu je opozoril, da na cesti niso sami. "V prometu smo vsi, od pešcev, voznikov in drugih, in vsi smo dolžni spoštovati tako svojo varnost kot varnost drugih," je dejal. Dodal je, naj tako ne bo samo prvi šolski dan, ampak celo leto.
Starše, ki vozijo otroke v šolo, Škedelj dodatno opozarja, naj spoštujejo predpise za prevoz otrok, pozorni naj bodo tudi, kje ustavljajo: "Ker včasih tudi sami z nepravilnim ustavljanjem in odlaganjem otroke spravljamo v nevarnost."
Po besedah generalnega sekretarja Avto-moto zveze Slovenije (AMZS) Jureta Kostanjška kampanjo Še 365 dni!, v okviru katere so prikazali varno pot v šolo, skupaj z avto-moto društvi, policijo in Zavarovalnico Sava izvajajo osmo leto zapored, letos na 31 različnih lokacijah. Z opozarjanjem začnejo pet dni pred začetkom šolskega leta, nato pa vsak dan odštevajo dneve, ki so še ostali do prvega šolskega dne. Z naslovom kampanje želijo poudariti, da je treba za varnost otrok v prometu skrbeti vseh 365 dni v letu in ne le ob začetku šole, je dejal.
Večjih težav, ko gre za varnost v prometu, po besedah Kostanjška v Sloveniji nimamo, vseeno pa varnosti "ne smemo prepustiti naključju, zato je treba redno izvajati preventivne dejavnosti".
Da je treba skrbeti za varnost otrok v prometu skozi vso leto, se je strinjal predsednik Avto moto društva Novo mesto Jože Brulc. Tudi v društvu si želijo, da bi bilo leto čim bolj varno in brez poškodb.
Dogodka se je udeležil tudi podžupan Mestne občine Novo mesto Urban Kramar. Občina tovrstne akcije po njegovih besedah podpira. Tudi sicer skrbi, da so poti v šolo vsako leto bolj varne. "Letos nam je uspelo narediti bolj varni dve črni točki, in sicer ob podružničnih šolah Mali Slatnik in Birčna vas. Na Malem Slatniku smo ob prenovi državnih cest uredili obračališče za šolski avtobus, v Birčni vasi pa urejamo pločnike, s čimer bo dostop do šole bistveno bolj varen," je dejal.