Podpisana pogodba predvideva pripravo strategije, ki bo vključevala projekte energetske samooskrbe naselij, planinskih koč in gospodarskih subjektov znotraj Triglavskega narodnega parka in širše regije. Ključni poudarki vključujejo uporabo obnovljivih virov energije, postavitev mreže polnilnic za električna vozila in kolesa ter povečanje energetske učinkovitosti.
Dr. Tit Potočnik je poudaril, da podpis pogodbe utrjuje zavezo sodelovanja med vsemi vpletenimi stranmi. Cilji pilotnega projekta vključujejo energetsko neodvisnost, znižanje stroškov električne energije za odjemalce in nemoteno oskrbo z energijo. Poleg tega projekt naslavlja prilagajanje podnebnim spremembam in zmanjševanje ogljičnega odtisa.
Med podpisniki pogodbe so bili poleg JZ TNP še Turizem Bohinj, Razvojna agencija Zgornje Gorenjske, Posoški razvojni center, Elektro Primorska, Elektro Gorenjska, Gorenjske elektrarne, Eles, Ngen, Alpinia in druge organizacije. Dr. Ivan Šmon, predsednik uprave Elektra Gorenjska, je poudaril, da je projekt pomemben korak k trajnostnemu razvoju, saj prispeva k ohranjanju naravnega okolja za prihodnje generacije.
Projektna skupina bo sodelovala s pristojnimi ministrstvi in drugimi organi ter izvedla analizo energetskih potreb, načrtovala energetske skupnosti in določila primerne lokacije za postavitev fotovoltaičnih elektrarn. Strategija bo temeljila na upoštevanju zakonodaje o Triglavskem narodnem parku, ki prepoveduje neustrezne posege v občutljiv prostor.
Načrt vključuje tudi implementacijo naprednih tehnologij, kot so sistemi za mehansko prezračevanje z rekuperacijo toplote, namestitev sončnih elektrarn na strehe obstoječih objektov in polnilnice za električna vozila. S tem bodo zmanjšali izpuste ogljikovega dioksida in podprli prehod na nizkoogljično gospodarstvo.
Podpisniki so se zavezali k ohranjanju naravnega in kulturnega ravnovesja. Gradnja energetskih naprav bo načrtovana tako, da ne bo posegala v videz krajine ali ogrožala ekosistema. Poseben poudarek bo namenjen zaščiti kulturne dediščine in preprečevanju degradacije okolja.
Projekt izpostavlja pomen trajnostnega razvoja in sodelovanja med lokalnimi skupnostmi, energetskimi podjetji in državnimi institucijami. Strategija, ki bo nastala na podlagi tega pilotnega projekta, predstavlja pomemben korak k energetsko neodvisnemu, zelenemu in trajnostnemu razvoju Julijskih Alp.