Strategija vključuje konkretne ukrepe na petih ključnih področjih – javna uprava, komunala, izobraževalne ustanove, gospodinjstva in turizem. Občine bodo izvajale aktivnosti za ozaveščanje prebivalcev in uvajanje trajnostnih praks, pri čemer si prizadevajo za pridobitev mednarodnega certifikata “Zero Waste Certified City”.
Župan Laškega Marko Šantej je ob sprejemu strategije poudaril, da je trajnostna usmeritev ključna za kakovost bivanja. "Strategija ni zgolj načrt na papirju – konkretni koraki k uresničevanju ciljev so že v teku," je dejal in izpostavil vseobčinsko čistilno akcijo ter spodbujanje uporabe povratne embalaže.
Tudi v Zrečah je župan Boris Podvršnik prepričan, da je sprejetje strategije pomemben korak. Poleg analize stanja je izpostavil pomen ozaveščanja občanov, predvsem pri ločevanju odpadkov. "Prvi koraki so bili že narejeni, med drugim z organizacijo popravljalnice oblačil in izmenjevalnice otroških igrač in knjig v Večgeneracijskem centru Zreče," je povedal.
S sprejetjem strategije se občine pridružujejo skupini slovenskih mest, ki aktivno izvajajo ukrepe za zmanjšanje odpadkov in učinkovitejšo rabo virov. Strategija zero waste predstavlja dolgoročno zavezo k trajnostnemu razvoju in odgovornemu ravnanju z okoljem.