Nagrajena šola kulturne vsebine skrbno nadgrajuje in dopolnjuje ter stremi k inovativnosti, kreativnosti in prodornosti. Učitelji vodijo različne dejavnosti, v okviru katerih se učenci spoznavajo z likovnim ustvarjanjem, lutkami, glasbo, folkloro, plesnimi koraki, kreativnim pisanjem in fotografiranjem. V scenarije dogodkov in prireditev vključujejo čim večje število otrok, ki sodelujejo kot plesalci, pevci, folkloristi, instrumentalisti, recitatorji, novinarji, likovniki in gledališčniki, piše v obrazložitvi priznanja.
Po besedah ravnateljice Ksenije Senegačnik je šola najbolj prepoznavna po plesu. "To je tudi ena od najbolj množično obiskanih dejavnosti učencev. Smo večkratni državni prvaki in podprvaki Šolskega plesnega festivala v ekipni kategoriji in v plesni kompoziciji, učenci redno sodelujejo tudi na območnih in regijskih srečanjih folklornih skupin," je pojasnila.
Šola se od preostalih sedmih finalistov razlikuje predvsem po tem, da otrokom pomen kulture privzgaja že od prvega razreda dalje, priložnost pa pedagogi ponudijo slehernemu posamezniku, je poudarila ravnateljica.
Naziv naj kulturne šole so Osnovni šoli Petrovče izročili na četrtkovi prireditvi v Kulturnem domu Izola. Gostila jo je Osnovna šola Vojke Šmuc Izola, ki je naziv nosila od lani. Poleg naziva naj kulturna šola so podelili še nazive kulturna šola, ki jih je letos pridobilo 67 slovenskih šol.
Na zaključnem dogodku so podelili tudi posebna priznanja v kategorijah velika, srednje velika in mala oziroma podružnična šola ter posebna priznanja za izjemne dosežke na različnih področjih kulturnega udejstvovanja in ustvarjanja, so sporočili iz Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti. Ob tem so spomnili, da projekt Kulturna šola že 18. leto promovira prisotnost in razvoj kulture v osnovnih šolah.