Kulturno-etnografski dogodek bo potekal v družbi gospodarja trte, mariborskega župana Saše Arsenoviča in njenega skrbnika Staneta Kocutarja. Prisotne bodo tudi vinske kraljice, vitezi ter malečniški brači.
Kot je pred slovesno trgatvijo povedal Kocutar, pozeba, ki je letos zaznamovala del štajerskih vinogradov, mariborske trte ni prizadela, je pa že s tvorbo cvetnih zasnov dala vedeti, da grozdja tokrat ne bo veliko.
Po vlažni pomladi je prišlo do pospeška zorenja, zato so se v navezi s kletarjem Janezom Valdhuberjem odločili, da večji del trgatve opravijo že 11. septembra, del pridelka pa so pustili za praznično trgatev.
Letošnji pridelek obeh potomk znaša 38 kilogramov grozdja z vsebnostjo sladkorja 88 stopinj oechslov, pridelek samo najstarejše trte pa 14 kilogramov grozdja z vsebnostjo sladkorja rekordnih 91 stopinj oechslov. V zadnjih 38 letih so sicer najmanj pridelali leta 2011, ko je bilo na voljo le 13 kilogramov grozdja, največ pa leta 2019, ko ga je bilo 107 kilogramov.
Kot je še povedal mestni viničar, si poseben poudarek letošnjega leta zasluži podatek, da so po spletu srečnih okoliščin pridobili originalno zaprto stekleničko prve polnitve vin najstarejše trte letnika 1987.
"To je popolno presenečenje, saj smo bili prepričani, da so vse stekleničke zgodovinske polnitve prve trgatve izgubljene - a se je izkazalo, da niso. Steklenička bo prvič javno predstavljena na dogodku VinDel 16. oktobra, kasneje pa predana Muzeju najstarejše trte na svetu," je dejal Kocutar.
Prvi grozd bo danes slovesno odrezal Jože Protner, ki je tesno povezan tudi z najstarejšo trto, saj je leta 1980 podpisal delovni nalog, po katerem se je strokovna ekipa agronomov lotila revitalizacije trte, sedem let pozneje pa je vsebinsko zasnoval program prve slovesne trgatve najstarejše trte.
Na prireditvi bodo nastopili Akademska folklorna skupina Študent, Sebastijan Lukovnjak in skupina Leonart, ob tem pa bo na Lentu potekala tudi tržnica slovenskih dobrot z malico na prostem.
Stara trta je sicer glavna turistična znamenitost v Mariboru. Raste v najstarejšem predelu mesta ob Dravi, kjer se vzpenja po stavbi, ki je bila nekoč del mestnega obzidja. V tej stavbi so pred leti uredili Hišo Stare trte, ki deluje kot turistično informacijski center, vinoteka in prireditveni prostor.
Grozdje Stare trte, sorte žametovka ali modra kavčina, je po navedbah mariborskega zavoda za turizem eno izmed najstarejših udomačenih žlahtnih vinskih sort na Slovenskem. Od 35 do 55 kilogramov simboličnega letnega pridelka vin vsako leto ustekleničijo v stekleničke, ki jih je oblikoval Oskar Kogoj in služijo kot protokolarno darilo.