Komisija je po novinarskem vprašanju opravila predhodno preiskavo in ugotovila, da je Balažic podpisal odredbo za predčasno nakazilo sredstev društvu, katerega zakonita zastopnica je njegova soproga. To dejanje mu je omogočilo finančno korist in je v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije pomenilo nasprotje interesov. Komisija je v tem primeru potrdila dva bistvena elementa nasprotja interesov: izkazan zasebni interes in okoliščine, ki kažejo, da zasebni interes vpliva na nepristransko opravljanje uradnih nalog. Zato bi se moral Balažic izločiti iz vseh postopkov ali dejavnosti, povezanih z nalogom za predčasno nakazilo sredstev.
Komisija pa ni našla dokazov o kršitvi v zvezi z dodelitvijo proračunskih sredstev za pokroviteljstva in donacije v letu 2021, saj Balažic ni sodeloval pri podpisovanju teh dokumentov.
Komisija poudarja še, da je preprečevanje navzkrižja interesov ključno za boj proti korupciji in krepitev pravne države. Poudarja potrebo po preglednosti, enakosti in objektivnosti pri sprejemanju odločitev in uporabi javnih sredstev. Uspešno omejevanje nasprotij interesov je predpogoj za učinkovito preprečevanje korupcije. Le s kritičnim odnosom do prepletanja javnih in zasebnih interesov lahko družba resnično uspešno preprečuje korupcijo.
KPK: Kršitev nasprotja interesov župana Občine Moravče
Komisija za preprečevanje korupcije je objavila svoje ugotovitve o primeru župana Občine Moravče Milana Balažica in njegovem nasprotju interesov pri dodeljevanju proračunskih sredstev Slovenskemu društvu za lacanovsko psihoanalizo.