Nova storitev bo omogočala osebam z različnimi invalidnostmi, ki uporabljajo tehnične pripomočke, urejanje prevozov za različne namene, kot so zdravstvene zadeve, upravni postopki in druga nujna opravila, v občinah Ljubljana in Maribor.
Pilotni projekt, ki ga DUJPP izvaja v sodelovanju z Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije, bo potekal od 12. septembra 2024 do 12. februarja 2025, v okviru projekta Ministrstva za okolje, prostor in energijo z naslovom "Prostorska podatkovna podpora upravljanju javnega potniškega prometa – Invalidi v javnem potniškem prometu".
Direktor DUJPP, Miran Sečki, je poudaril, da je zagotavljanje prevozov na klic za invalide pomemben korak k izboljšanju njihove mobilnosti v urbanih območjih, kjer se soočajo s fizičnimi in logističnimi ovirami. Pilotno testiranje bo ključnega pomena za oblikovanje modela prevozov na klic, ki bo v prihodnosti omogočen po vsej Sloveniji.
Prevozi na klic bodo omogočali prevoz od začetne do končne točke potovanja, vendar z omejitvijo do 50 kilometrov. Če bo končna destinacija izven tega območja, bo storitev omogočila prevoz do najbližje dostopne postaje javnega potniškega prometa, kar bo invalidom omogočilo nadaljevanje poti z javnim prevozom.
Storitev prevoza na klic lahko uporabniki naročijo preko klicnega centra, ki deluje vsak delovni dan od 8. do 14. ure, in sicer vsaj 24 ur vnaprej. Prevozi se izvajajo med ponedeljkom in petkom od 7. do 22. ure.
V okviru Evropskega tedna mobilnosti, ki poteka med 16. in 22. septembrom 2024, bo DUJPP skupaj z Društvom študentov invalidov Slovenije na več informativnih točkah predstavil storitev prevozov na klic. V ponedeljek, 16. septembra, ob 9. uri bo na dogodku v Domu starostnikov Danice Vogrinec v Mariboru informacije delila članica DŠIS Agnes, v torek, 17. septembra, ob 16. uri na Prešernovem trgu v Ljubljani pa bo koordinator klicnega centra Amir delil podrobnosti o projektu.