Z Mestne občine Kranj so sporočili, da je podoba kanjona po zahtevni sanaciji nekoliko drugačna, požagali so tudi nekaj bolnih dreves.
Kanjon Kokre je zavarovan kot naravni spomenik državnega pomena, zaradi česar je bila izvedba sanacije po neurju prilagojena režimu varovanja tega geomorfološko in ekološko edinstvenega območja, so v sporočilu za javnost pojasnili na Mestni občini Kranj.
Zaradi specifičnih spravilnih razmer in še dodatnega na novo padlega ter z višjih predelov toka Kokre naplavljenega drevja, je bilo čiščenje in spravilo lesa po navedbah občine izjemno zahtevno. Delo so oteževali tudi številni naključni sprehajalci, ki kljub oznakam in zapori niso spoštovali prepovedi gibanja na tem območju, s tem pa ogrožali svojo varnost in varnost gozdarskih delavcev, so dodali.
Z območja kanjona so izvajalci gozdarskih del odstranili več kot 50 dreves, predvsem listavcev. Poleg v neurju padlega drevja so požagali tudi nekatera bolna in zaradi ujme oslabljena drevesa na pobočju nad stopniščem, ki v kanjon vodi iz kranjskega starega mestnega jedra.
Hlodom, ki zaradi poškodb v ujmi niso bili primerni za nadaljnjo lesno predelavo, so spremenili namembnost in jih obžagali tako, da bodo na njih lahko posedali sprehajalci. Na novo urejena kotička za počitek sta pri mostu na Huje in ob vhodu v kanjon iz mestnega jedra. Zamenjali so tudi dotrajani leseni podest pod stopniščem iz starega dela Kranja in tam, kjer je bila varovalna ograja poškodovana, lesene dele nadomestili z novimi.
"Podoba kanjona Kokre je po ujmi in opravljeni sanaciji nekoliko drugačna. Verjamem, da bodo obiskovalci kanjona to razumeli. Varnost sprehajalcev je na prvem mestu," je navedel kranjski župan Matjaž Rakovec.
Ob tem je izpostavil, da so strokovne službe ob ogledu kanjona opazile še nekaj večjih dreves jesena, ki so bolna. Stanje dreves v kanjonu Kokre bodo pristojni skrbno spremljali in pravočasno ukrepali, da bo ta del narave v gorenjski prestolnici še naprej varen in prijeten prostor, je zagotovil.