Kot so sporočili iz Gorske reševalne službe Jesenice, bodo ob tej priložnosti počastili preteklost, se ozrli na dosežke in začrtali smernice za prihodnost. Praznovanje bodo nadaljevali s prikazno reševalno vajo.
Zgodovina planinstva na Jesenicah in v Gornjesavski dolini je neločljivo povezana z razvojem gorske reševalne službe. Kot pojasnjujejo na spletni strani društva Gorske reševalne službe Jesenice, se je dejavnost alpinistov kot reševalcev porajala spontano, iz potrebe.
V začetku dvajsetih let 20. stoletja se je planinstvo na Slovenskem močno razmahnilo. Vedno več ljudi je začelo zahajati v gore, saj je alpinizem prerasel stopnjo vodništva, ki so si ga lahko privoščili le bogati. Ljudje, ki so ponesrečenim v nepristopnih stenah sploh lahko priskočili na pomoč, so bili ravno najboljši alpinisti. Teh pa je bilo takrat na Jesenicah veliko.
Jeseniški alpinisti so bili od nekdaj aktivni pri plezanju in reševanju v Julijskih Alpah. V prelomnem letu 1924 so se zgodile štiri smrtne nesreče na območju Triglava. V vseh štirih reševalnih odpravah so sodelovali jeseniški alpinisti, zato to leto velja za rojstno leto postaje Gorske reševalne službe Jesenice.
Društvo danes šteje okoli 25 aktivnih članov, ki letno opravijo okoli 15 intervencij. Tako kot drugod po državi tudi na jeseniškem območju število gorskih nesreč in posredovanj gorskih reševalcev v zadnjih letih narašča. Število intervencij jeseniških gorskih reševalcev se je tako po podatkih Gorske reševalne zveze Slovenije v zadnjih desetih letih podvojilo.