Predstavniki ministrstva za naravne vire in prostor ter Direkcije RS za vode so skupaj z župani pregledali opravljeno delo na vodotokih občin Žiri, Gorenja vas-Poljane, Železniki, Škofja Loka, Medvode, Jezersko, Preddvor, Šenčur in Kranj v letošnjem letu ter načrtovana dela v prihodnjih dveh letih.
Na obravnavanem območju je bilo v okviru izrednih ukrepov letos zaključenih 77 delovišč - v občini Gorenja vas-Poljane 23, Škofji Loki 20, Žireh 15, Železnikih osem, Medvodah pet, Preddvoru štiri in v Kranju dve.
"Po celotni Sloveniji so bili izredni ukrepi izvedeni na 843 kilometrih poškodovanih vodotokov, delo pa uspešno zaključeno na 1486 deloviščih. Ujma, ki je avgusta 2023 prizadela kar 183 občin po Sloveniji, je povzročila velike poškodbe vodotokov, vodne infrastrukture in premostitvenih objektov, nekateri deli so bili popolnoma uničeni, naplavljen material je zapolnil zadrževalnike v povirjih, zamašil mostove, nekateri vodotoki so povsem spremenili svoje struge. Poškodovanih je bilo več kot 4000 kilometrov vodotokov," so ob tej priložnosti povzeli na ministrstvu.
Izredni ukrepi so bili zaključeni junija letos, v maju je vlada sprejela petletni sanacijski program, v oktobru so bile s koncesionarji, ki bodo izvajali sanacijska dela, podpisane pogodbe in začela so se dela, so zapisali v nadaljevanju.
Skupna ocenjena vrednost plana sanacije na območju danes obravnavanih občin za leti 2025 in 2026 po njihovih navedbah znaša 32,9 milijona evrov. Največ, 14 milijonov evrov, odpade na obnovo poškodovane vodne infrastrukture namenjenih na območju občine Škofja Loka.
Sicer pa se na področju investicij zaključuje prva faza protipoplavne ureditve porečja Selške Sore skozi Železnike, v teku pa je že druga faza, ki bo zaključena jeseni prihodnje leto. Skupna vrednost obeh faz projekta je ocenjena na 29 milijonov evrov, financiran pa bo iz kohezijskih sredstev in Sklada za vode.
Večja investicija je v načrtu tudi na porečju Poljanske Sore, in sicer protipoplavna ureditev od Puštala do sotočja Selške Sore ter Sore do Suhe v občini Škofja Loka. Gradnja se bo predvidoma začela v prvi polovici prihodnjega leta. Projekt je ocenjen na 17 milijonov evrov, financiran bo iz sredstev načrta za okrevanje in odpornost.
Kot so še pojasnili na ministrstvu, bodo poleg sanacijskih del in investicij potekala tudi redna vzdrževalna dela. Na območju zgornje Save je bilo v iztekajočem se letu za izvajanje obvezne državne gospodarske javne službe namenjenih 4,2 milijona evrov in 1,6 milijona evrov za praznjenje zadrževalnikov. V letu 2025 je za vzdrževanje namenjenih 4,5 milijona evrov, so navedli.
Terenski obiski se bodo nadaljevali, so sklenili.